Stadion "Moldova": timp frumos, teren excelent, spectatori 500.
Au inscris: Stegaru (min.3), Ioan Radu (min.41), Cozma (min.76) si Tapu (min.89).
Cartonase galbene: Aldea (min.23), Ghidarcea (min.57), Elisei (min.72).
Laminorul Roman: Branet, Beceru, Ghinea, Ghidarcea, Zaharia (min. 83 -Gheorghiu), Cozma, Susanu, Mitruc (min.90 Cimpeanu), Andries (min.69- Scinteie), Ioan Radu, Tapu. Antrenor – Ioan Radu.
Poiana Cimpina: Iliuciuc, Opriceana, Vatavu, Diaconu, Schinteie, Iordache, Baltoi (min.38 -Elisei), Grigoras (min.78 Burchi), Stegaru (min.54 Plavache), Gheorghe, Aldea. Antrenor – Marin Dragnea.
Arbitru – Florin Pop (Cluj-Napoca).
Asistenti: Octavian Sovre (Oradea) si Vasile Bordas (Tirgu-Mures).
Observator FRF – Radu Petre (Bucuresti).
0-1, min. 3: Stegaru suteaza sec, de la 10, metri, in stinga lui Branet.
1-1, min.41: Ioan Radu executa excelent o lovitura libera, de la 18 metri, trimitind in dreapta portii lui Iliuciuc.
2-1, min.76: Tapu centreaza de pe stinga, iar Cozma reia, de la 6 metri, in poarta goala.
3-1, min. 89: Scinteie scapa singur catre poarta lui Iliuciuc, paseaza in dreapta la Tapu. Acesta suteaza in portarul oaspetilor, mingea ii revine, iar atacantul romascan reuseste sa inscrie cu un al doilea sut.
Miercuri, Laminorul a reusit sa-si ia revansa in fata echipei din Cimpina, dupa ce, in meciul tur, a pierdut cu scorul de 2-1. Cu toate ca au fost condusi inca din minutul 3, romascanii au reusit sa se mobilizeze foarte bine si, dupa citeva ocazii clare de gol, care i-au avut ca autori pe Mitruc si Tapu, la finalul primei parti a jocului, Ioan Radu transforma impecabil o lovitura libera de la 18 metri, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj.
In partea a doua a jocului, romascanii au fortat inscrierea celui de-al doilea gol. Dupa o ratare monumentala a lui Mitruc, in minutul 51, aflat singur cu portarul Iliuciuc, fotbalistul romascan a intirziat sutul, permitindu-le fundasilor echipei oaspete sa intervina. Cei care au trecut pe linga inscrierea unui nou gol au fost cimpinenii. In minutul 57, Iordache a primit o centrare de pe partea stinga, a lovit balonul cu capul, insa Ghinea a reusit sa respinga de pe linia portii. Dupa intrarea in teren a lui Daniel Scinteie, in minutul 69, atacul romascan s-a revigorat considerabil. Citeva minute mai tirziu, Lucian Cozma si-a adus echipa in avantaj, dupa ce a primit o centrare "ca la carte" de pe partea stinga, de la Tapu. Cu doar un minut inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Scinteie reuseste sa scape singur catre poarta oaspetilor, paseaza in drepta la Tapu care, dupa ce suteaza intr-o prima faza in portarul Iliuciuc, reuseste sa reia in plasa, cu un al doilea sut, stabilind scorul final.
Declaratii dupa meci:
– Ioan Radu, antrenor la Laminorul Roman: "Am intilnit o echipa mai echilibrata si mai valoroasa decit a noastra si ma bucur ca am reusit sa cistigam. Chiar daca am fost condusi, echipa a dat dovada de rabdare si incredere si a reusit, in cel din urma sa cistige. Trebuie sa mentionez faptul ca intrarea pe teren a lui Scinteie s-a dovedit a fi benefica, jocul sau avind un rol important in cistigarea acestui meci. Imi pare rau, totusi, ca la acest joc unii suporteri romascani au folosit apeluri tendentioase la adresa mea, incercind sa ma determine sa fac unele schimbari dorite de ei. Deocamdata, consider ca eu stiu cel mai bine care este valoarea lotului acestei echipe si consider ca am actionat pentru ca aceasta echipa sa aiba numai de cistigat".
Antrenorul echipei oaspete, Marin Dragnea a refuzat sa se prezinte la conferinta de presa organizata dupa meci. (Bogdan GOTCA)