Stadion "Moldova": timp frumos, teren excelent, spectatori -1500.
Au inscris: Miu (min.16 – autogol si min 77), Tapu (min.22), Ghinea (min.27), Zaharia (min.67).
Cartonase galbene: Frimu (min.33), Nedelea (min.39), Miu (min.58) si Beceru (min.90).
Laminorul Roman: Coserariu, Beceru, Ghinea, Ghidarcea, Dinu, Cozma, Lucian Zaharia (min.72 – Filip), Mitruc (min.87 – Soimaru), Andries, Ioan Radu (min. 79 – Rascu), Tapu. Antrenor – Ioan Radu.
Midia Navodari: Unchias, Floricica (min.33 – Nedelea), Miu, Liviu Stefan, Gherbezan, Curumi (min.46 – Pricopie), Ambarus, Frimu, Placinta, Jilavu (min.55 – Boras), Dorel Zaharia. Antrenor – Petre Biliboaca.
Arbitru – Tudorel Balmus (Galati)
Asistenti: Iulian Bedreaga (Galati) si Alexandru Drogeanu(Braila).
Observator FRF – Mihai Ionescu (Ploiesti).
1-0, min.16: Lucian Zaharia centreaza de pe partea stinga, iar Miu reia cu capul, din plonjon, in propria poarta.
2-0, min.22: Tapu inscrie de la 3 metri, in urma unei invalmaseli in careul echipei oaspete.
3-0, min.27: Ghinea reia din vole, de la 17 metri, trimitind balonul in coltul lung al portii lui Unchias.
4-0, min.67: Beceru centreaza de pe partea dreapta, iar Lucian Zaharia reia cu latul, de la 10 metri, in poarta lui Unchias.
4-1, min. 77: Miu suteaza violent, de la 17 metri, in stinga lui Coserariu.
Simbata, Laminorul a reusit sa spele rusinea suferita in urma cu o saptamina, la Bucuresti, cind a pierdut cu scorul de 5-1 in fata echipei din Bragadiru. Dupa o partida condusa de la un cap la altul de catre elevii profesorului Ioan Radu, tevarii au reusit sa isi adjudece cele trei puncte puse in joc, in detrimentul Midiei, echipa care, pina la partida de la Roman, avusese o evolutie foarte buna in acest tur de campionat, in partidele din deplasare.
Intilnirea de pe stadionul "Moldova" a debutat in forta, romascanii luind cu asalt, din primele minute, poarta lui Unchias. Suturile lui Mitruc, Ioan Radu sau Beceru au fost blocate de goal-keeperul echipei de pe litoral. Tabela de marcaj a fost deschisa in minutul 16 de catre Miu, care a inscris in propria poarta in urma unei executii de "exceptie". Autogolul inscris de Miu "a dat tonul la gol", romascanii inscriind, in doar zece minute, inca doua goluri prin Tapu si Ghinea. Chiar daca in minutul 27 tevarii conduceau, neasteptat, cu scorul de 3-0, ei si-au continuat ofensiva pina la finalul primei reprize.
In cel de-al doilea mitan, laminoristii au mai redus putin din ritmul jocului, insa navodarenii nu au profitat de acest lucru, trecind destul de rar de jumatatea terenului. Dovedind un joc foarte bun, in special in linia mediana, gazdele au reusit sa inscrie cel de-al patrulea gol in urma unei actiuni "ca la carte", pe partea dreapta, ce l-a avut ca autor pe Beceru, centrarea acestuia ajungind la Lucian Zaharia care, de la 10 metri, nu a facut altceva decit sa indeplineasca o simpla formalitate, trimitind mingea in plasa portii lui Unchias. Unica ocazie importanta a Midiei s-a consumat in minutul 77 cind, in urma unei actiuni prelungite, Miu isi repara greseala din minutul 16, sutul sau, din marginea careului, invingindu-l pe portarul Coserariu.
Sfirsitul jocului a apartinut tot romascanilor care, in ultimul minut al partidei, au trecut pe linga inscrierea unui nou gol. Patrunderea lui Beceru a fost blocata, insa, de Unchias.
Declaratii dupa meci
Ioan Radu, antrenor la Laminorul Roman: "A fost un joc bun, in care am reusit sa ne mobilizam foarte bine. Ne-am asteptat la o replica mai dirza din partea Midiei. Din pacate pentru noi, astfel de jocuri bune ale echipei Laminorul nu au constanta si ritmicitatea pe care am dori-o".
Ionel Melenco, antrenor secund la Midia Navodari: "A fost o victorie fara dubii a Laminorului! Noi am facut un joc foarte slab. Am alergat putin, in comparatie cu echipa adversa. Laminorul si-a dorit mai mult victoria si a obtinut-o". (Bogdan GOTCA)