A pierdut si Brighiu

miercuri, 19 mai 2004, 23:00

De ieri turneul de tenis Tester Tiriac Trophy nu mai are nici un iesean pe tabloul principal, ultimul iesit din cursa fiind Emanuel Brighiu, care a cedat cu 2-6, 4-6 partida sustinuta in fata favoritului nr. 5, rusul Evgheni Smirnov. In fata unui jucator mai mic de statura dar cu lovituri naucitoare de pe fundul terenului, tinarul Brighiu (beneficiar al unui wild-card) n-a avut prea multe de spus in primul set, pe care l-a pierdut dupa ce a reusit sa-si cistige doar doua dintre game-urile in care a servit. Mult mai montat a fost ieseanul in actul secund, unde a mers cap la cap cu adversarul sau, dupa ce a indraznit sa urce mai mult la fileu. Brighiu putea foarte bine sa duca meciul in setul decisiv atita vreme cit a avut la un moment dat 4-3 insa totul s-a ruinat dupa ce a irosit o minge de break si apoi a pierdut un game la zero pe serviciul sau, care a pus practic capat disputei. Finalizate ieri partidele din turul I al turneului de 10.000 de dolari n-au adus cu sine surprize, favoritii impunindu-se pe linie, cu cea mai categorica victorie obtinuta de favoritul nr. 3, Victor Ionita, 6-0 si 6-0 in fata posesorului de wild-card, Mihai Nichifor. Tot ieri au fost epuizate si partidele turului I din turneul de dublu, acolo unde au intrat in competitie saisprezece cupluri. Surpriza primei faze a venit pe mina perechii iesene Emanuel Brighiu-Cosmin Cotet, care a beneficiat de un wild-card si a dispus cu 4-6, 7-6 (3), 6-1 de cuplul argentiniano-croat Mandrilli-Skenderovic. Tot wild-card au avut si tinerii Bogdan Leonte-Mihai Nichifor, insa ei s-au inclinat cu scorul de 4-6, 1-6 in fata perechii britanico-indiene Jetter-Sukul. Astazi de la ora 11.00 la Baza Angero sint programate optimile de finala si se anunta alte partide atractive, pe tabloul de simplu urmind sa se intilneasca printre altii, Smirnov (favorit 5) cu Crivoi si Skenderovic (favorit 7) cu Ungur (cistigator la Bucuresti si semifinalist la Bacau). Cuplul de ieseni Brighiu-Cotet va intilni perechea favorita cu nr. 4, Crivoi-Soriano (Romania-Spania), intr-o partida care nu va incepe mai devreme de ora 13.30. (Lucian MINUT)