6 MIN

CSMS: Irimia – Cretu, Tincu, Camara, Mitrea – Gado (’62 Petrovic), Milea, Cl. Tudor (’74 Nalati), Vladu – Herghelegiu, Onofras (’67 Ciucur). Antrenor: Ionut Popa.

FCM: Stamatin – Mihalachioaie, Ursu, Bursuc, Luncanu – Vraciu, Taban, Huiban (’77 Intuneric), M. Croitoru – Curiliuc (’63 Lipovanu), Hurdubei (’56 Boghian). Antrenor: Cristian Popovici.

Cartonase galbene: Cretu (’23), Milea (’52) – Curiliuc (’56), Luncanu (’78).

Arbitri: Eduard Ionita (Constanta); P. Dimancea (Constanta), C. Teodor (Braila).

1-0, min. 86: Petrovic, cu un sut pe jos, de la 20 de metri.

Iasul a fost la patru minute sa nu scape de ceea ce i-a fost frica, CSMS chinuindu-se serios, asa cum a anticipat, cu o trupa cruda, dar extrem de harnica si curajoasa.

Bacaul a dat serioase batai de cap in prima repriza, in care fost superioara la mai multe capitole, ca suturi (9-4), incercari cadrate (2-1) sau ocazii (3-1). La odihna s-a intrat insa ca la inceput deoarece Curiliuc (‘4 – singur cu Irimia, lob pe linga poarta), Vladu (’12 – "cap" pe linga poarta parasita de Stamatin), Vraciu (’29 – portarul gazdelor a respins) si Huiban (’35 – sut deviat de Camara, Irimia a prins greu) nu au fost inspirati. Prima jumatate a actului doi a curs sub semnul echilibrului, Huiban (’52), Gado (’53) si Curiliuc (’60) irosind alte ocazii bune de gol. Primele doua schimbari efectuate de Popa aveau sa schimbe cursul partidei, CSMS dominind cu autoritate finalul, bara lui Petrovic (’74) si loviturile de cap necadrate ale lui Milea (’76) si Cretu (’78) prefatind golul lui Petrovic, care a stabilit deznodamintul partidei.

CSMS leaga astfel a cincea victorie consecutiva si ramine in ceafa Tulcei si aproape de Viitorul, cu care se infrunta poimiine.

Milea, caracter puternic

^ Lovit puternic vineri, la antrenament, de coechipierul sau, Straton, Milea a primit interdictie din partea medicilor de a juca. Fotbalistul a nesocotit insa recomandarile si a evoluat 90 de minute. "Medicii de la maxilo-faciale i-au propus doua variante. Una, sigura, in care trebuia sa lipseasca o luna, dar recuperarea era perfecta; alta, cu riscuri, in care urma sa absenteze minimum 10 zile. Ciprian a ales tratamentul al doilea, insa a trecut peste sfatul de a nu juca si a intrat pe teren, cu sirme in gura si cu riscuri mari. A fost un exemplu pentru toti" a spus Popa. ^ Masorul CSMS, Marius Mereu, a fost eliminat in prelungiri dupa ce a aruncat intentionat doua mingi in teren, intr-un moment in care Bacaul ataca. ^ Fotbalistii de la CSMS au ramas in cantonament dupa joc, ei urmind sa plece astazi spre Constanta.

^ Ionut Popa: "A fost un joc greu, asa cum ne asteptam. Cu o echipa buna ca Iasul, toata lumea se mobilizeaza. Am satisfactia ca echipa a inceput sa creasca. S-a vazut asta mai ales in repriza a doua, cind cred ca nici un adversar nu ne rezista, chiar daca in prima repriza am jucat slabut". ^ Cristi Popovici: "Am un gust amar, pentru ca am luat gol pe final, dupa o greaseala foarte mare a unui fundas central si o impresie placuta pentru ca Bacaul a aratat astazi ca poate sa cistige pe orice teren. Neavind presiunea rezultatelor, obiectivul nostru este sa crestem de la meci la meci aceasta echipa tinara. Personal, mi-as dori ca Iasul sa promoveze in dauna Deltei. In trecut, au fost discutii sa vin la Iasi, insa n-au intrat zilele in sac".

Celelalte rezultate din seria I

Gloria Buzau – Asta II Ploiesti 1-2; Farul Constanta – Sageata Navodari 1-1; Delta Tulcea – FC Botosani 6-2; Callatis Mangalia – Viitorul Constanta 1-5; CSMS Iasi – FCM Bacau 1-0; CF Braila – Dunarea Galati 4-1; Dinamo II Bucuresti – Victoria Branesti 3-0; FC Snagov – CS Otopeni 0-3 (ambele, la masa verde). Etapa viitoare (miercuri, 25 aprilie): Viitorul Constanta – CSMS Iasi, FC Botosani – Gloria Buzau; Dunarea Galati – Farul Constanta; Sageata Navodari – Dinamo II Bucuresti; CS Otopeni – Callatis Mangalia; FCM Bacau – CF Braila. Partidele Victoria Branesti – Delta Tulcea si Astra II Giurgiu – FC Snagov nu se disputa.

1. Viitorul       22        12        7          3          36:15 43 (^10)

2. Delta          22        11        7          4          33:22 40 (^10)

3. Iasi              22        12        3          7          29:19 39 (^6)

4. Sageata     22        10        7          5           35:22 37 (^4)

5. Braila          22        11        2          9          31:30 35 (-1)

6.Botosani     22        9          6          7          33:28 33 (0)

7. Callatis      22        10        2          10        37:35 32 (-1)

8. Astra II        22        9          5          8          29:31 32 (-1)

9. Farul           22        7          10        5          32:30 31 (-2)

10. Otopeni    22        8          4          10        26:25 28 (-5)