Iesenii nu mai au voie sa calce strimb

miercuri, 17 februarie 1999, 00:00

Campionatul primei divizii masculine de baschet suporta o noua pauza, ultima din acest sezon, acordata echipei nationale. Aproape toate formatiile au luat deja pauza pina la data reluarii (6 martie), nu insa si echipele Politehnica Moldrom si CSU Astral, care joaca astazi o partida ce trebuia sa aiba loc cu mai bine de doua luni in urma. Paradoxal, cele doua formatii sint la a doua partida oficiala directa in mai putin de o saptamina, avind in vedere ca s-au intilnit simbata la Sibiu. Iesenii au pierdut acolo, cum de altfel s-a intimplat in marea majoritate a intilnirilor disputate de la revenirea pe prima scena a echipei iesene. Astfel, din cele zece partide disputate pina acum, vicecampionii au reusit sa cistige noua dintre acestea, singura victorie a gazdelor de astazi fiind consemnata pe 11 aprilie anul trecut (scor 70-68). Insa, ar fi totusi de apreciat rezultatul inregistrat simbata, atunci cind echipa antrenata de Dragan Petricevic si Radu Boisteanu a inregistrat cel mai "subtire" esec dintre partidele sustinute pe malul Cibinului. Determinanta in obtinerea acestui rezultat a fost, in opinia antrenorului principal, evolutia din ultima parte a meciului, atunci cind revenirea puternica (venita pe evolutia buna a lui Mirisevschi) a pus pentru citeva momente in pericol victoria gazdelor. Insa, cel care s-a aratat a fi in cea mai buna forma la Sibiu, Serghei Mirisevschi, este chinuit de o raceala puternica care l-a impiedicat sa faca antrenamente luni. El a revenit insa ieri alaturi de coechipieri (chiar si fara a se afla in plenitudinea fortelor) intreaga echipa tragind din greu in pregatiri, pentru a reusi o victorie asteptata ca aerul. "Sintem optimisti in ceea ce priveste partida cu Astral si ma bucura ca la Sibiu, chiar daca am pierdut, am demonstrat ca am reusit sa refacem din moral. Sper sa obtinem victoria, care sa confirme faptul ca formam totusi o echipa buna, lucru care se vede insa doar in urma rezultatelor din teren. Nu in ultimul rind, asteptam suporterii sa vina in numar mare sa ne sustina si cred ca este momentul in care se va vedea daca echipa are suporteri adevarati." – a declarat antrenorul Petricevic. Delegatia echipei oaspete a sosit inca de ieri la Iasi, in frunte cu antrenorul Mircea Vulc. De altfel, tehnicianul nationalei de seniori (impreuna cu internationalii Tordai si Alecu) si-a aminat cu o zi sosirea in cantonamentului lotului, desi reuniunea trebuia sa aib loc luni. (Lucian MINUT)