La un pas de locul sapte

duminică, 30 mai 2004, 23:00

Elba Timisoara – Universitatea „Petre Andrei” 99-78 (29-22, 14-17, 26-19, 30-20)
Elba: Bocka 28, Viciu 9 (3X3), Safar 10, Raducanu 10, Paltinisanu 17 (1X3). Au mai jucat: Argintaru 5 (1X3), Iles 4 si Miron 16 (1X3).
UPA: Iglin 10 (1X3), Nanescu 17, Colesnicov 1, Murgoci 9, Lobanov 24 (1X3). Au mai jucat: Anghel 9 si Fl. Moscalu 8 (1X3).
Partida decisiva a disputei dintre timisoreni si ieseni a dat cistig de cauza gazdelor, care au invins pentru a treia oara in acest sezon pe Universitatea „Petre AndreI”, pe teren propriu, e drept, la cea mai mica diferenta de pina acum. Considerata favorita, Elba a inceput mai bine jocul dar a cedat putin cite putin initiativa. „La pauza mai erau patru puncte avans, apoi am condus noi cu 51-49 dar de prin minutul 24 arbitrii n-au mai fluierat nimic. La fel de adevarat este ca nici noi n-am mai jucat nimic in ultimul sfert.” – ne-a declarat antrenorul Petre Magurean.
West Petrom Arad – Universitatea „Petre Andrei” 76-91 (15-21, 14-24, 31-26, 16-20).
West Petrom: Zaric 31 (3X3), Petrovic 4, Iov 9, Dudas 13, Betea 9. Au mai jucat: Boric 8, Laza si Babut 2.
UPA: Iglin 6 (2X3), Nanescu 25 (2X3), Colesnicov 21 (3X3), Murgoci 11, Lobanov 16. Au mai jucat: Anghel 2, Fl. Moscalu 6 si Nicolae 4.
Dupa ce s-au luptat sa termine sezonul regulat pe locul sase, vicecampionii de la West Petrom Arad sint pe punctul de inregistra o premiera, pierderea a doua tururi consecutive in play-off, din postura echipei avantajate de numarul partidelor jucate pe teren propriu. Invinsa de doua ori de Poli-Carbochim Cluj in turul anterior, echipa din Arad a clacat ieri si in fata iesenilor de la Universitatea „Petre Andrei”, oaspetii dorind parca sa razbune toate frustrarile acumulate in acest sezon. Fara citiva jucatori pe care au contat in timpul sezonului (V. Mocanu, Senai, Haslett si Moceanu) dar cu sirbii Zaric si Petrovic in teren, gazdele n-au putut face fata iuresului advers, orchestrat de cei mai buni marcatori din ultimul timp, Nanescu si Colesnicov. „A fost ca o refulare pentru noi si puteam batea chiar mai bine. Nu ma intereseaza ca ei au avut citiva absenti atita vreme cit n-a interesat pe nimeni anul trecut cind noi eram «desculti» si luam batai la 40 de puncte. Rezultatelele alea au ramas, cum va ramine si victoria noastra de astazi, obtinuta in fata vicecampioanei en-titre.” – a declarat la final antrenorul oaspetilor, Petre Magurean.
Astazi Universitatea „Petre Andrei” joaca la Arad a doua partida a finalei pentru locurile 7-8, o noua victorie putind pune capat disputei. In cazul unei victorii a echipei gazda, partida decisiva va fi programata la Iasi. (Lucian MINUT)