Ori noi, ori Iasul!

vineri, 26 martie 2004, 00:00

Dupa doua etape de pauza, pe baschetbalistii de la Universitatea „Petre Andrei” ii asteapta altele doua de foc atita vreme cit vor intilni echipele cu care se lupta pentru singurul loc disponibil in play-off. Daca este putin probabil ca iesenii sa invinga saptamina viitoare la Pitesti (dar vor trage din rasputeri sa piarda la mai putin de 13 puncte diferenta), ei nu au alta varianta astazi decit victoria in partida cu Romradiatoare Brasov, un succes care trebuie infaptuit la mai mult de trei puncte avans, pentru a contracara rezultatul din tur. Desi invinsi la Brasov cu 69-72, dupa o partida care a avut nevoie de prelungiri, studentii au aratat acolo ca sint in stare de multe chiar daca au suferit la capitolul integritate, dupa ce Lobanov si Costel Moscalu au parasit terenul pentru cinci greseli inca din sfertul trei, Iglin si Murgoci i-au urmat in prelungiri iar antrenorul Petre Magurean s-a ales si el cu un fault tehnic pentru contestarea arbitrajului. Partida de astazi a fost tratata si ea special de catre conducatorii federali, atita vreme cit au trimis sa oficieze un cuplul consacrat (Banica-Vinasi) dar si un observator pe masura, Ion Olaru, seful Comisiei Centrale de Arbitri. Cu doua victorii in acest retur, dintre care una la 19 puncte diferenta obtinuta pe terenul bucurestenilor de la Rapid, brasovenii mizeaza pe inventivitatea cuplului de fundasi Marin – Horopciuc, pe procentajul foarte bun la aruncari de la distanta a lui Dumitru (peste 50%, cu care se situeaza pe locul trei in topul campionatului) si pe forta pivotului Ionut Mocanu, un jucator care a cochetat cu lotul national si care s-a despartit anul trecut de Dinamo-Erbasu. Fara probleme de lot (Murgoci s-a antrenat normal in ultima vreme, la fel si C. Moscalu dupa niste dureri la spate) gazdele vor trebui sa-si puna in valoare toate atuurile pentru a-si apropia un succes de care au mare nevoie atita timp cit nu-si mai permit sa faca nici un pas gresit pe teren propriu.
Celelalte partide ale etapei a 22-a: West Petrom Arad – Asesoft Ploiesti (in tur, 77-79), Dinamo-Erbasu Bucuresti – Poli-Carbochim Cluj (77-66), Axiopolis Cernavoda – CSU Sibiu (60-126). Partida Rapid Bucuresti – Elba Timisoara s-a jucat in avans (scor 70-67, dupa prelungiri) iar Rompetrol Bucuresti si BCM Pitesti stau.
Miercuri s-a jucat in avans derby-ul Asesoft Ploiesti – Dinamo-Erbasu Bucuresti, incheiat cu victoria oaspetilor, scor 74-83, dupa o partida care a necesitat prelungiri. (Lucian MINUT)Ori noi, ori Iasul!
Universitatea „Petre Andrei” intilneste astazi la Sala Polivalenta pe Romradiatoare Brasov, de la ora 17.00, in Divizia A de baschet masculin