Penicilina – invinsa la Bacau

vineri, 25 august 2000, 23:00
1 MIN

Ieri s-a dat startul turneului de volei feminin de la Bacau, unul numit simbolic Cupa Stiinta, la care participa divizionarele A Penicilina Iasi, Braiconf Braila, Unic Piatra Neamt, CSU Galati, Universitatea Bacau si divizionara B Universitatea Cluj. *Concursul este programat pe parcursul a trei zile (n.r., se va incheia miine), timp in care fiecare dintre echipe va fi disputat cite 5 partide. Se joaca trei seturi de meci, indiferent de scor dupa primele doua, care se incheie cind o echipa face 25 de puncte, cel de al treilea incheindu-se la al 15-lea punct. In derbiul reuniunii de dimineata, Universitatea Bacau a invins Penicilina Iasi cu 2-1 (25-13, 25-17, 18-25) intr-o partida controlata de gazde, mai putin in ultimul set cind pe fondul relaxarii acestora iesencele si-au intrat in mina. Penicilina cistigase, de fapt, setul al treilea cu 15-11 dar, la solicitarea lui Florin Grapa, s-a jucat pina la 25. Celelalte rezultate din reuniunea de dimineata: Galati – Cluj 3-0, Braila – Piatra Neamt 2-1. (Marius AMBROZIE)