Remiza paguboasa

luni, 19 martie 2001, 00:00

Derbiul etapei a XVII-a a campionatului national de fotbal, disputat pe stadionul Giulesti, intre Rapid si Dinamo a avut o evolutie plina de neprevazut. Deschiderea scorului de catre dinamovisti a avut o istorie aparte. Cu citeva secunde inainte, Mutica marcase in poarta lui Prunea, in urma unei centrari de pe dreapta, dar arbitrul Sorin Corpodean a anulat golul pentru un ofsaid la Iencsi. In timp ce rapidistii parlamentau cu Corpodean, "ciinii", care au dominat prima repriza, au initiat (’37) un contraatac fulgerator, inscriind prin Tilvan, In min. 55, Pancu reuseste sa obtina un penalty dubios, contestat de jucatorii dinamovisti. Transformarea lui Barbu a reprezentat o gura de oxigen pentru jucatorii visinii care au reusit sa preia conducerea, prin acelasi jucator, care a sutat plasat, din apropierea careului mare, in min. 75. Dar, numai dupa patru minute, Dinamo obtine o lovitura de la 11 m, la un fault comis de englezul Burke asupra lui Lupescu. Marius Niculae a transformat, scorul devenind 2-2. (GIN)