Rocar – aproape finalista

miercuri, 04 aprilie 2001, 23:00

Ieri s-a disputat prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei la fotbal. Desi se arata victima sigura, reprezentanta Diviziei B Sportul Studentesc a reusit, pe stadionul din Regie sa tina in sah detinatoarea trofeului, Dinamo Bucuresti. Studentii antrenati de Gigi Multescu au deschis scorul in minutul 2, prin Dinita, dinamovistii alergind dupa egalare tot timpul primei reprize. Cu toate acestea, principala ocazie a fost ratata in min. 33, de Sportul Studentesc, cind sutul lui Ciubotaru a nimerit bara. In repriza secunda, Marius Niculae a egalat in min. 61, din pasa lui Mihalcea, dar, numai dupa doua minute, out-siderii revin in avantaj prin lovitura de cap a lui Niculae. Scorul va fi 2-2, Mihalcea aducind o noua egalare in minutul 77.
In cealalta partida, disputata pe stadionul din Drumul Gazarului, Rocar a invins cu 3-0 (3-0) pe Petrolul Ploiesti, golurile fiind marcate in prima repriza de Manta si Luca (2 – 1 din penalty). Partidele retur vor avea loc pe data de 11 aprilie , pe terenurile oaspetilor din meciurile disputate ieri.