S-a cam terminat

duminică, 21 martie 2010, 21:20

Pentru prima data in ultimii ani echipa ieseana de baschet masculin este pe punctul de a rata calificarea la turneul semifinal al esalonului secund. Obligata sa cistige toate meciurile din returul campionatului pentru a sterge din numeroasele erorile facute anterior, Politehnica n-a rezistat si a capotat inca de simbata dupa ce a pierdut la Galati disputa cu CSU, scor 94-95 (22-25, 19-23, 26-20, 27-27). Condusi pina la pauza jucatorii antrenati de Costel Moscalu au revenit, au avut avans de cinci puncte la mijlocul ultimului sfert dar au cedat in final. Oaspetii au contestat arbitrajul si absolut ciudata se prezinta delegarea facuta de FR Baschet la acest joc, in conditiile in care unul dintre oficiali este din Constanta iar Politehnica este in lupta directa cu echipa de la malul marii pentru un loc in faza urmatoare a campionatului. Pentru Politehnica au marcat Nicolae (23 puncte), Nanescu (21, 4×3), Fl. Moscalu (17, 4×3), Huludet (15, 2×3), Moldovanu (8), Hurjui (5, 1×3) si Anghel (5).

Cu cinci etape inainte de finalul sezonului echipa ieseana este la trei victorii distanta de formatia care ocupa ultimul loc calificant, Athletic Constanta, si este foarte putin probabil ca studentii vor mai apuca sa recupereze din terenul pierdut.