Sumudica a fost, din nou, eminenta visinie

miercuri, 26 mai 1999, 23:00

Teoretic vorbind, etapa de ieri a Diviziei A (antepenultima) a rezolvat problema celei de-a treia retrogradate. Aceasta este Foresta Suceava, echipa deja resemnata semiesecul din partida de importanta capitala pentru ea, cu CSM Resita. Ieri, bucovinenii n-au reusit nici macar sa-si valorifice pe teren propriu sansele teoretice, pierzind in fata bacauanilor. Cum era si de asteptat, resitenii s-au impus lejer la Satu Mare, astfel incit, distanta dintre cele doua echipe s-a majorat la opt puncte, cu doua etape inainte de final.
Singura necunoscuta a campionatului (tot teoretic vorbind) este echipa campioana. Dar, din punct de vedere practic, zarurile sint aruncate. Sperantele suporterilor dinamovisti s-au risipit in repriza a doua a derbiului etapei, Astra – Rapid. In prima repriza, Astra a deschis scorul, prin fundasul Rohat, care a fost eliminat in momentul urmator. In penultimul minut al reprizei, omul meciului, Sumudica, a egalat, el urmind a mai inscrie doua goluri si dupa pauza. Nu stim ce s-a intimplat la vestiare intre reprize, dar, in al doilea mitan, a aparut pe teren o alta "Astra", numai buna de facut arsice. Cit despre Dinamo, desi condusa de Petrolul, a cistigat in "groapa" cu 3-1, dar degeaba. Rapidul mai are nevoie cel putin de o victorie (fie simbata, in Giulesti, cu Craiova) fie in ultima etapa, la Cluj, pentru a deveni, cu adevarat campioana. Nu credem ca nu o vor obtine.
In derbiul bucurestean, Steaua a invins Nationalul pe "Cotroceni" la limita. Si cum Argesul a pierdut surprinzator la Cluj (napocanii au reusit, in sfirsit, dupa 12 etape, sa cedeze "lanterna"), si problema locului III este aproape sigur rezolvata in favoarea militarilor. Una peste alta, nu prea mai avem de vazut multe lucruri in ultimele doua etape. Campionatul s-a incheiat in proportie de 90 %.
Rezultate, marcatori: Dinamo – Petrolul Ploiesti 3-1 (2-1) . Mutu (21 – penalty), Dobre (45), M. Niculaie (90) / Pancovici (13); Astra Ploiesti – Rapid Bucuresti 1-5 (1-1). Rohat (32) / Sumudica (44, 54, 73 – ultimul din penalty), Sabau (76), Sergiu Radu (81). Eliminati: Rohat (A) – min. 33; Bolohan (R) – min. 42; NC Foresta – FCM Bacau 0-1 (0-0). Petcu (83); "U" Cluj – FC Arges 2-1(0-0). Cioloboc (65), Lazar (78) / Bratu (87); Otelul Galati – Farul Constanta 2-1(1-1) ; Gurita (21), R. Nita (64 – penalty) / Mara (14); Gloria Bistrita – Ceahlaul P. Neamt 4-2 (4-1). D. Matei (4, 45), Turcu (13, 35) / Baldovin (29), Enache (62 – penalty); Universitatea Craiova – FC Onesti 4-2 (2-0). Cl. Niculescu (25, 42), Hrib (67), Sava (75) / Birsan (73, 76). Eliminat: C. Munteanu (O – min. 82); Olimpia Satu Mare – CSM Resita 1-3 (0-2). M. Alexandru (48) / Persa (9), Savu (17), Kovacs (83). Eliminat: R. Ciooboc (O) – min. 85; FC National – Steaua 0-1 (0-0). Danciulescu (48).
Golgeteri: Ganea (Gloria, Rapid) – 27; Barbu (FC Arges, Rapid) – 19; Savu (National), Mihalcea (Dinamo) – 18.
Etapa viitoare (simbata, 29 mai): FC Onesti – Universitatea Cluj (in tur, 2-0); Farul Constanta – FC Arges (0-6); Ceahlaul Piatra Neamt – Dinamo Bucuresti (1-6); FCM Bacau – FC National (0-5); Petrolul Ploiesti – Foresta Falticeni (2-1); Steaua Bucuresti – Olimpia Satu Mare (3-0); CSM Resita – Astra Ploiesti (0-3); Rapid Bucuresti – Universitatea Craiova (1-0); Otelul Galati – Gloria Bistrita (1-2). (Nic. G)
1. Rapid 32 26 5 1 74-17 83 (+35)
2. Dinamo 32 25 4 3 93-25 79 (+31)
3. Steaua 32 18 8 6 58-30 62 (+14)
4. Arges 32 18 4 10 53-37 58 (+10)
5. Bacau 32 16 8 8 40-34 56 (+8)
6. Otelul 32 17 3 12 46-31 54 (+6)
7. National 32 17 1 14 58-47 52 (+4)
8. Petrolul 32 15 5 12 48-43 50 (+2)