Medaliat român de import

luni, 22 august 2016, 01:43

În ultima zi, Albert Saritov a adus cea de-a cincea medalie olimpică a delegaţiei noastre la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro: bronz la lupte libere categoria 97 kg

Bilanţul României la Rio a crescut în ultima zi de întreceri, prin medalia de bronz cucerită de luptătorul Albert Saritov, la categoria 97 kg, stilul liber. Totodată, Albert Saritov este primul sportiv naturalizat care a cucerit o medalie pentru România. În primul meci, în optimile de finală, Saritov l-a învins, cu scorul de 5-2, pe moldoveanul Nicolai Ceban. Următorul adversar se arăta mai dificil, americanul Kyle Snyder, care a trecut, cu scorul de 10-3, de cubanezul Javier Cortina. Şi într-adevăr Snyder s-a arătat foarte puternic, în timp ce Saritov a acţionat timorat. Până la urmă, americanul a câştigat cu o decizie de 7-0, iar Albert a trebuit să aştepte evoluţia ulterioară a lui Snyder pentru a vedea dacă poate continua. Până la urmă, americanul s-a calificat în finală, iar Saritov a intrat în recalificări cu cubanezul Cortina. Saritov a câştigat cu 8-1 şi a ajuns să lupte pentru bronz cu sportivul georgian Elizbar Odikadze. Mult mai decis decât până acum, Albert a câştigat prin superioritate şi a intrat în posesia medaliei de bronz. Saritov s-a născut acum 31 de ani la Hasaviurt (Cecenia) şi a reprezentat până în acest an Rusia la competiţiile internaţionale, cel mai mare succes fiind un bronz la CM din 2011. Cu acest succes, bilanţul olimpic românesc la Rio cuprinde o medalie de aur (echipa feminină de spadă), una de argint(dublul de tenis Florin Mergea / Horia Tecău)  şi trei de bronz (echipajul de 8 plus 1 feminin, Gabriel Sâncrăian la haltere şi Albert Saritov la lupte libere).