Poli Unirea s-a urnit

luni, 27 aprilie 2015, 01:42

Ştiinţa Petroşani – Politehnica Unirea Iaşi 3-46 (3-24) în etapa a V-a a Diviziei Naţionale de rugby

Aflată pe o neverosimilă poziţie codaşă după patru etape, echipa Politehnica Unirea Iaşi a început urcuşul spre poziţiile sale fireşti, printr-o categorică victorie la Petroşani în faţa incomodei echipe Ştiinţa. Lipsită de jucători importanţi, ca Butnaru, Crîşmaru sau Cremeniţchi, echipa antrenată de Iulian Iftenie şi Bogdan Budişteanu a rezolvat, practic, derbiul cu studenţii-mineri încă în primele zece minute, când Daniel Plai şi căpitanul Titi Pâslaru, au trimis la nani balonul în terenul de ţintă. Cum Plai a transformat ambele eseuri, scorul s-a stabilizat la 14-0, iar cu zece minute înainte de pauză, Niţă a realizat şi el o încercare, iar Plai a transformat-o, luându-şi ca bonus şi o lovitură de penalitate. Scor la pauză, 24-3 după ce gazdele au îndrăznit şi ele să trimită un balon printre buturi. Repriza secundă a fost deschisă tot de “urmaşul” lui Ignea la Iaşi (care, dacă vă amintiţi, era “urmaşul lui Wilkinson. Şi pentru că mai era nevoie de un eseu pentru bonului ofensiv, acesta vine de la demiul Văman, foarte bun în acest meci, iar bonusul la bonus este semnat de Pâslaru şi Fânariu, ultimele două eseuri ale partidei fiind transformate de Borş.
Etapa viitoare, de ziua tineretului, ieşenii vor sărbători succesul de la Petroşani alături de suporteri, cu o nouă victorie în faţa CSU Arad.

Rezultatele etapei: CSU Arad – RC Bârlad 3-46; Bucovina Suceava – Olimpia CSM 2 34-40; RCM Galaţi – Stejarul Buzău 34-17; CS Năvodari – Steaua II 20-8.
Etapa viitoare (2 mai): Politehnica Unirea Iaşi – CSU Arad ,Olimpia CSM 2 – RCM Galaţi, RC Bârlad – Bucovina Suceava, CS Năvodari – Ştiinţa Petroşani, Steaua 2 – Stejarul Buzău. Clasament: 1.Olimpia – 22 p (2 bonus); 2. Bârlad – 16 (2); 3. Năvodari – 15 p (1); 4. Galaţi – 14 p (2); 5. Suceava – 11 p (3); 6. Iaşi – 7 p (3); 7. Petroşani – 6 p (2); 8. Arad – 5 p (2); 9. Buzău – 4 p (0); 10. Steaua II – 0 p.