De la 6 metri în sus

joi, 08 iulie 2021, 01:43

Săritoarea în lungime ieşeană, Sabina Ştirbu,a obţinut medalii de argint la Balcaniadă şi Internaţionalele României

Una dintre cele mai mari speranţe ale atletismului românesc, ieşeanca Sabina Ştirbu şi-a făcut un obicei din a sări în lungime peste 6 metri în concursurile la care participă. Prima performanţă de acest gen a fost la Balcaniada derulată luna trecută la Istanbul. În Turcia, Sabina a bifat o săritură de 6,08 metri, record personal, care i-a adus medalia de argint. Apoi, la finalul săptămânii trecute, atleta antrenată de Carmen Ghilase a sărit 6,04 metri la Campionatele Internaţionale ale României, găzduite de Cluj. Drept urmare, sportiva cu dublă legitimare, CSS Unirea Iaşi – CSM Oneşti a obţinut locul II şi la concursul derulat pe Cluj Arena, fiind învinsă doar de Florentina Iuşco, sportivă calificată la JO. Fiica antrenorului de volei Cătălin Ştirbu nu se va bucura acum de rezultate şi de vacanţă, ea pregătindu-se deja pentru Campionatul Naţional de juniori I. Competiţia rezervată sportivilor sub 20 de ani va avea loc la finalul lunii, la Piteşti. Sabina Ştirbu va concura şi în Argeş cu sportivi mai mari ca vârstă, ea având 18 ani.