O alergătoare a trișat la un ultramaraton și a luat mașina. Pe ce loc a terminat

miercuri, 19 aprilie 2023, 14:35

O sportivă din Scoția fost descalificată de la un ultramaraton după ce datele au arătat că a mers cu mașina pentru a acoperi o parte din traseu. Cu toate că a luat mașina, alergătoarea s-a clasat doar pe locul al treilea.

Datele primite de la sistemul de urmărire utilizat la GB Ultras, o cursă de 80 km între Manchester şi Liverpool, desfăşurată pe 7 aprilie, au demonstrat că Joasia Zakrzewski, care a reprezentat Scoţia la Jocurile Commonwealth-ului de la Glasgow (2014), a folosit o maşină pe o porţiune de 4 km în timpul cursei.

Joasia Zakrzewski nu a oferit nici un comentariu public. Un prieten de-al său a spus că sportiva s-a simţit rău şi că a dorit să renunțe la cursă, chiar în noaptea dinaintea evenimentului, potrivit bbc.com, preluat de antena3.ro.