Ametiti in bazin

miercuri, 20 iulie 2011, 22:10

Dupa boacana comisa in fata Australiei, echipa nationala de polo a Romaniei n-a reusit surpriza de a se reabilita printr-o victorie impotriva campioanei mondiale en-titre, Serbia, la competitia suprema de la Shanghai. Din contra, tricolorii lui Istvan Kovacs au fost invinsi fara drept de apel, scor 5-12 (1-3, 1-3, 1-3, 2-3) si are nevoie de o victorie, miine, in fata echipei gazda, China (ce-i drept, nu prea greu de obtinut) pentru a mai spera ceva de la aceasta editie. Disperati sa adune puncte, dupa esecul din debut cu Australia (8-9), jucatorii romani au facut eforturi sa tina piept puternicei adversare din partida de ieri, insa diferenta de valoare si jocul destul de timorat al Romaniei din primele doua reprize, si-au spus cuvintul. Centrul Cosmin Radu a fost "anihilat" de puternica aparare sirba, iar ceilalti coechipieri ai sai, tinuti la distanta de poarta, astfel incit principala lupta a Romaniei in atac a devenit cea cu expirarea timpului de atac. In ofensiva, Serbia a fost imposibil de oprit, actiunile sale fiind aplaudate la scena deschisa.  Cele cinci goluri ale tricolorilor au fost marcate de Radu (2), Negrean, Cadar si Busila. In celalalt meci al grupei B, Australia a invins China cu 12-7, dupa ce, la incheierea primelor doua reprize scorul era de 4-2 pentru asiatici. Ultima repriza a intilnirii s-a soldat cu scorul de 7-1 pentru poloistii de la Antipozi. Clasamentul grupei B arata astfel: 1. Serbia – 4 p; 2. Australia – 4 p; 3. Romania – 0 p; 4. China – 0 p.

Pentru a se califica in barajul pentru sferturi, Romania nu mai are decit varianta locului III, care poate fi obtinut in cazul unei victorii impotriva Chinei. In acest caz, echipa Romaniei va intilni echipa clasata pe locul II in grupa A, cel mai probabil, Muntenegru, campioana europeana.

Rezultate inregistrate in celelalte grupe

Grupa A: Muntenegru – Spania 9-7; Ungaria – Kazahstan 16-5. Clasament: 1. Ungaria – 4 p; 2. Spania – 2 p; 3. Muntenegru – 2 p; 4. Kazahstan – 0 p.

Grupa C: Croatia – Canada 11-4; Japonia – Brazilia 13-11. Clasament: 1. Croatia – 4 p; 2. Canada – 2 p; 3. Japonia – 2 p; 4. Brazilia – 0 p.

Grupa D: Germania – Africa de Sud 16-8; Italia – SUA 8-5. Clasament: 1. Italia – 4 p; 2. Germania – 4 p; 3. SUA – 0 p; 4. Africa de Sud – 0 p.