Au visat frumos

luni, 06 decembrie 2010, 23:01

Politehnica: Dawson (15 puncte), McCullough (15, 1×3), Marinkovic (17, 5×3), Fl. Moscalu (24 (5×3) si Nicolae (2) apoi Anghel (4, 1×3) si Huludet (4).

CSM: Maric (14, 1×3), Stefan (6), Mandic (21, 3×3), Schachtner (13), Topchov (10) apoi Mitchell (5), Torok (2), Szijarto (6, 2×3), Lazar (10) si Pasca (6).

In fata unui adversar mult mai bine clasat Politehnica a trait frumos la pauza partidei restante disputate aseara, dupa ce a reusit sa intre in avantaj la vestiare cu un incredibil 52-39. Fara a schimba reteta deja cunoscuta, iesenii au continuat sa arunce mult de la distanta insa marea diferenta fata de celelalte intilniri a fost faptul ca gazdelor le-a si intrat, Fl. Moscalu si sirbul Marinkovic reusind sa faca festival in sfertul secund cu trei respectiv patru reusite. De "vina" ca minunea n-a durat pina la capat au fost oaspetii, care s-au aparat mult mai bine si au marcat din plin dupa ce au reusit sa-i ameteasca pe adversari cu combinatiile din ofensiva.

Dupa un start in care Marinkovic si Moscalu s-au incalzit de la distanta iar echilibrul l-a asigurat Dawson cu noua puncte marcate, sfertul secund a fost momentul de gratie al Politehnicii in acest sezon. Americanii gazdelor si-au luat rol de pasatori iar bombardamentul a dat roade din cele mai incomode pozitii, Moscalu venind cu supliment si de la semidistanta pentru cea mai buna prestatie a lui din acest sezon. Asa ca diferenta a crescut in favoarea gazdelor intr-o perioada in care oradenilor le-a cam tremurat mina la aruncari la gindul ca ar putea sa incaseze o infringere mai mult decit surprinzatoare. Altceva s-a jucat insa dupa pauza cita vreme oaspetii au dovedit mult mai multa prospetime fizica, au pus presiune in aparare iar la cei doi tunari ieseni n-au mai ajuns mingi deloc. Atacul gazdelor a fost tot mai greoi, Dawson a incercat sa-si asume tot mai multe actiuni insa rezultatul a fost nesemnificativ si CSM s-a desprins pina la 58-67 (’28) intr-o perioada in care oradenii au "demontat" apararea gazdelor prin combinatii si o circulatie de balon naucitoare. Si cind se parea ca Politehnica nu mai are nici resurse si nici idei sa mai schimbe ceva, Anghel s-a simtit in defensiva, McCullough a preluat rolul de marcator in debutul ultimului sfert iar echipa gazda s-a apropiat pina la 78-79 (’35). Insa, pe cit de greu s-au apropiat de adversar pe atit de usor studentii au cedat initiativa intr-un final in care oradenii s-au desprins decisiv de la linia aruncarilor libere.

Urmatorul meci al Politehnicii este programat simbata la Cluj, in penultima etapa a turului.