Ceahlaul ne ajuta

miercuri, 05 mai 2010, 22:17

Ceahlaul Piatra Neamt – Universitatea Craiova 2-1 (0-0). Ibrahim (’75), Cebotaru (’90^2) / M. Costea (’65). Spectrul retrogradarii a electrocutat cele doua echipe, care, desi au incercat sa joace ofensiv, s-au intrecut in gafe si ratari. Ceva mai aproape de gol a fost, in prima repriza, echipa oaspete, dar portarul Villadsen a iesit excelent la doua situatii de gol irosite de M. Costea si Dina. Cei doi si-au razbunat ratarile, Dina reusind o pasa printre adversari si Costea cel mic inscriind pe sub portarul danez. Golul i-a trezit pe nemteni, care au egalat la o faza care l-a gasit ca simplu spectator pe portarul oltean. Centrarea lui Barcauan l-a depasit pe Silviu si Ibrahim a inscris de la doi metri in poarta goala. Imediat dupa ce junele craiovean Craciun a ratat ocazia secolului (singur cu poarta goala!), Cebotaru a adus victoria nemtenilor printr-un sut din marginea careului, usor deviat de Gaman.

Gaz Metan Medias – Rapid 0-0. Desi ambele echipe au dorit victoria, a iesit meci nul, perioadele de dominare fiind impartite: gazdele au atacat mai mult in prima repriza, giulestenii, dupa pauza. Echipa care sufera mai mult dupa acest meci este, insa Rapid, care pierde inca o sansa de a se apropia de locul VI.

Steaua – Astra Ploiesti 2-0 (1-0). Stancu (‘7), Arm. Karamian (’52). Cu Kapetanos si Tanase la serviciu si cu "motanul" Stancu si Arman la finalizare, Steaua a aratat ca stie sa joace si altceva. Victoria echipei lui Stoichita a fost umbrita de prestatia lamentabila si unidirectionala a arbitrului cvasi-debutant Catalin Busi. Trei faze au stirnit in cel mai inalt grad minia prahovenilor: o intrare criminala (cu ghetele pe laba piciorului!) a lui Ovidiu Petre la Seto, pentru care cel poreclit "Sirma" n-a primit nici macar al doilea cartonas galben (!) si doua faulturi in careu nesanctionate comise de Jelev  si Golanski. In fine, un fapt inedit este ca pe stadion s-a scandat numele lui Gigi Becali. Dar meciul s-a jucat la Buzau, nu in Ghencea.

Celelalte meciuri ale etapei au loc astazi, dupa urmatorul program: Otelul Galati – Unirea Alba Iulia (ora 14,30, transmis de GSP TV), FC Brasov – Gloria Bistrita (16:30, GSP TV), CFR Cluj – FC Vaslui (18:00, DigiSport), Unirea Urziceni – International Curtea de Arges (19:30, GSP TV) si Dinamo – FC Timisoara (21:30, DigiSport).

1.CFR                        30        17        8          5          37-18 59 (^14)

2. Urziceni     30        15        11        4          46-25 56 (^11)

3. Steaua       31        16        8          7          44-34 56 (^8)

4. Timisoara  30        14        13        3          52-22 55 (^10)

5. Vaslui         30        16        7          7          40-26 55 (^10)

6. Dinamo      30        12        13        5          42-29 49 (^4)

7. Rapid         31        12        9          10        49-36 45 (0)

8. Otelul         30        11        8          11        33-35 41 (-4)

9. Brasov        30        10        8          12        31-28 38 (-7)

10. Bistrita     30        9          10        11        29-38 37 (-8)

11. Medias     31        7          14        10        26-37 35 (-13)