Cu bita in Baltica

duminică, 15 august 2010, 21:52

Nationala de baschet feminin a Romaniei a debutat cu infringere in grupa B a preliminariilor CE din 2011, simbata, la Bucuresti, in fata reprezentativei Letoniei, scor 47-76 (24-33).  Debutul confruntarii a fost echilibrat, cu ambele echipe la conducere, dar finalul sfertului a apartinut Romaniei, care a avut in Florina Diaconu, "arma secreta", 17-13, la prima pauza. Tricolorele au pastrat diferenta si in sfertul secund, 24-20 (min. 16), dar letonele au ripostat, profitind de "bilbiielile" Romaniei in faza ofensiva, reusind sa iasa la pauza mare, cu un avantaj de noua puncte.  In sfertul trei, Letonia si-a demonstrat valoarea superioara, s-a distantat la 20 de puncte, 53-33, pentru ca ultimele zece minute sa fie o formalitate in obtinerea victoriei. Tricolorele au rezistat doar 20 de minute in cursa pentru primul succes al preliminariilor, esecul de simbata atirnind greu in economia grupei B, din care se califica la turneul final doar primele doua clasate. Marcatoarele tricolore au fost Pascalau 12 puncte, Marginean 10, Diaconu 6, Ciocan 6, Pop 4, Mandache 4, Uiuiu 3, Pirau 2, in timp ce pentru Letonia s-au remarcat Basko 11 si Karklina 10 puncte. Urmatoarele meciuri ale Romaniei din grupa B sint programate astfel: cu Serbia (17 august, deplasare), cu Israel (20 august, Tirgoviste), din nou cu Letonia (23 august, deplasare), cu Serbia (26 august, Tirgoviste) si cu Israel (29 august, deplasare). In primul meci din grupa B, disputat joi, Israel a dispus de Serbia, pe teren propriu, cu scorul de 93-65.

Victorie scontata a baietilor

Nationala de baschet masculin a Romaniei a invins simbata, la Tirana, reprezentativa similara a Albaniei, cu scorul de 93-74 (38-44), in cel de-al doilea meci din grupa B. Marcatorii tricolori au fost Silvasan 17, Nicoara 16 puncte, Dragusin 13, Moldoveanu 12, Dumitrescu 10, Mandache 8, Chetreanu 8, Capusan 7, Lazar 2, in timp ce gazdele l-au avut in prim-plan pe Karaj, autor a 19 puncte. Tricolorii antrenati de americanul Carl John Neumann au debutat cu dreptul in campania de calificare in primul esalon european, invingind in 11 august, la Cluj, favorita grupei Suedia, scor 70-54. Meciurile tur din grupa B ale Romaniei se vor mai juca in compania Azerbaidjanului, in 17 august, la Timisoara, respectiv a echipei Belarus, la Minsk, in 21 august. Partidele retur vor avea loc in 2011. Cistigatoarea fiecareia din cele trei grupe, plus echipa cu cea mai buna linie de clasament de pe locul secund, vor evolua apoi in Turneul Final Four, finalistele urmind sa promoveze in Divizia A valorica.