metalco

duminica, 20.06.2021

%PIC_TITLE%
    - +
    Dupa demonstratia europeana de la Galati, Rapidul a lasat-o mai moale, convinsa fiind ca victoria va veni de la sine in meciul cu biata Unirea Urziceni. Care a incercat marea cu sarea in prima repriza dar a sfirsit cantonata in defensiva chiar si dupa golul norocos al lui Mugurel Buga, sutul acestuia prin surprindere fiind scos de Bogdan Stelea de dincolo de linia portii. Ce-i drept, Stelica si-a scos pirleala cu virf si indesat, el avind meritul principal al scorului minim, dar meciul se putea incheia si mai urit pentru visinii, intrucit Unirea a beneficiat de un penalty pe final, dar a fost rindul celuilalt portar, Dani Coman, sa scoata sutul puternic dar prost plasat al lui Cristi Vlad.
    Meciul Dinamo - Otelul a pus probleme liderului doar in prima repriza, galatenii jucind foarte bine in prima repriza, dornici sa stearga impresia proasta lasata dupa partida de pomina cu Rapid (0-7), in timp ce la Dinamo, criza aratind ca se prelungeste. Faza golului marcat de Cristea a fost izvorul unor imprejurari neclare, antrenorul galatean Petre Grigoras protestind violent si fiind trimis in tribune. Motivul principal al supararii lui Grig a fost, se pare, neacceptul centralului Sebastian Coltescu de a permite reintrarea in joc a lui Paraschiv, pentru ca meciul curgea. Accidentarile lui Catalin Munteanu si Z Kalanga au provocat nevralgii lui Rednic, obligat sa recurga la schimbari inainte de pauza. Insa, in repriza secunda, Dinamo a aratat o alta fata si, dupa golul marcat de Claudiu Niculescu, Otelul s-a muiat in intregime, pierzind la scor de forfait.
    Meciul zilei de duminica s-a inregistrat la Bistrita, unde Gloria a invins pe CFR Cluj cu 3-2, dupa ce a fost condusa la pauza cu 0-2. Finalul a fost incandesecent: in min. 88, Chihaia a cazut in careul bistritean, arbitrul a acordat penalty pentru CFR, dar, la semnalizarea asistentului, a mutat lovitura in afara careului. Peste numai doua minute, portarul Stancioiu a respins curajos la sutul lui Damian, dar mingea a ajuns la Bad, care a realizat al doilea gol decisiv in doua etape, dupa cel de la Iasi. In fine, Poli Timisoara s-a dovedit din nou nasa oltenilor lui Mititelu, elevii tinarului tehnician Alin Artimon reusind perfect sa conserve avantajul obtinut in Banie, prin golul lui Gigel Bucur, intr-un meci care a consemnat singura victorie a oaspetilor din aceasta etapa.
    Rezultate, marcatori
    FC Arges - Ceahlaul Piatra Neamt 1-0 (1-0); Prepelita ('39); UTA - Jiul Petrosani 3-0 (1-0). Mara ('30), Apostu ('76), Danalache ('81). In min. 80, portarul oaspetilor, Hotoboc, a fost eliminat. In poarta Jiului a fost introdus atacantul Dulcea, intrucit schimbarile au fost facute; SC Vaslui - Pandurii Tirgu Jiu 1-0 (1-0). Popete ('5 - autogol). Cornea (V) a fost eliminat in min. 90;
    Rapid - Unirea Urziceni 1-0 (0-0). Buga ('34). In min. 82, Vlad (U) a ratat o lovitura de la 11 m; Dinamo - Otelul Galati 3-0 (1-0). Cristea ('16), Niculescu ('62), Danciulescu ('90). In min. 70, Baciu (O) a primit cartonasul rosu, pentru un fault asupra lui Niculescu, scapat spre poarta; Universitatea Craiova - Poli Timisoara 0-1 (0-1). Bucur ('35); Gloria Bistrita - CFR Cluj 3-2 (0-2). Zaharia ('72), Paduretu ('81), Bad ('90) / Coroian ('30), Surdu ('45); Farul Constanta - Poli Iasi 3-0 (2-0). T. Moldovan ('13), Nae ('21, '57).
    Steaua - FC National 6-0 (4-0). Cristocea ('27), Thrau ('32, '43, '45), Radoi ('85 - penalty), Stancu ('90^1).
    Etapa viitoare (17-19 noiembrie): Otelul Galati - Gloria Bistrita, FC National - FC Arges, Universitatea Craiova - Farul Constanta (vineri), Unirea Urziceni - Dinamo, CFR Cluj - Poli Iasi, Pandurii Tirgu Jiu - Steaua, Poli Timisoara - UTA (simbata), Jiul - SC Vaslui, Ceahlaul Piatra Neamt - Rapid (duminica).
    Cadou pentru Radoi
    Diferenta aratata in ultimul meci al etapei, intre Steaua si FC National, a fost astronomica si Steaua nu avea nevoie de ajutorul arbitrului Marius Martis pentru a se impune. Fluierasul focsenean a facut-o pentru mai putin de atit: reintrarea triumfala a lui Mirel Radoi, dupa cinci luni de absenta. In min. 85, la 4-0 pentru Steaua, Oprita a cazut in careu la un contact cu Lincar, dar s-a dovedit ca atacul bancarului ex-stelist a fost la minge. Martis a aratat punctul cu var, Olaroiu a cerut schimbare (or fi fost intelesi?), capitanul a intrat si a inscris. Persista o unda de indoiala, deoarece Martis a mai comis-o si in min. 32, cind n-a sanctionat un fault in atac la faza care a precedat golul al doilea.