Dinamo si-a dat drumul

duminică, 12 noiembrie 2006, 23:03

Dupa demonstratia europeana de la Galati, Rapidul a lasat-o mai moale, convinsa fiind ca victoria va veni de la sine in meciul cu biata Unirea Urziceni. Care a incercat marea cu sarea in prima repriza dar a sfirsit cantonata in defensiva chiar si dupa golul norocos al lui Mugurel Buga, sutul acestuia prin surprindere fiind scos de Bogdan Stelea de dincolo de linia portii. Ce-i drept, Stelica si-a scos pirleala cu virf si indesat, el avind meritul principal al scorului minim, dar meciul se putea incheia si mai urit pentru visinii, intrucit Unirea a beneficiat de un penalty pe final, dar a fost rindul celuilalt portar, Dani Coman, sa scoata sutul puternic dar prost plasat al lui Cristi Vlad.
Meciul Dinamo – Otelul a pus probleme liderului doar in prima repriza, galatenii jucind foarte bine in prima repriza, dornici sa stearga impresia proasta lasata dupa partida de pomina cu Rapid (0-7), in timp ce la Dinamo, criza aratind ca se prelungeste. Faza golului marcat de Cristea a fost izvorul unor imprejurari neclare, antrenorul galatean Petre Grigoras protestind violent si fiind trimis in tribune. Motivul principal al supararii lui Grig a fost, se pare, neacceptul centralului Sebastian Coltescu de a permite reintrarea in joc a lui Paraschiv, pentru ca meciul curgea. Accidentarile lui Catalin Munteanu si Zé Kalanga au provocat nevralgii lui Rednic, obligat sa recurga la schimbari inainte de pauza. Insa, in repriza secunda, Dinamo a aratat o alta fata si, dupa golul marcat de Claudiu Niculescu, Otelul s-a muiat in intregime, pierzind la scor de forfait.
Meciul zilei de duminica s-a inregistrat la Bistrita, unde Gloria a invins pe CFR Cluj cu 3-2, dupa ce a fost condusa la pauza cu 0-2. Finalul a fost incandesecent: in min. 88, Chihaia a cazut in careul bistritean, arbitrul a acordat penalty pentru CFR, dar, la semnalizarea asistentului, a mutat lovitura in afara careului. Peste numai doua minute, portarul Stancioiu a respins curajos la sutul lui Damian, dar mingea a ajuns la Bad, care a realizat al doilea gol decisiv in doua etape, dupa cel de la Iasi. In fine, Poli Timisoara s-a dovedit din nou nasa oltenilor lui Mititelu, elevii tinarului tehnician Alin Artimon reusind perfect sa conserve avantajul obtinut in Banie, prin golul lui Gigel Bucur, intr-un meci care a consemnat singura victorie a oaspetilor din aceasta etapa.
Rezultate, marcatori
FC Arges – Ceahlaul Piatra Neamt 1-0 (1-0); Prepelita (’39); UTA – Jiul Petrosani 3-0 (1-0). Mara (’30), Apostu (’76), Danalache (’81). In min. 80, portarul oaspetilor, Hotoboc, a fost eliminat. In poarta Jiului a fost introdus atacantul Dulcea, intrucit schimbarile au fost facute; SC Vaslui – Pandurii Tirgu Jiu 1-0 (1-0). Popete (‘5 – autogol). Cornea (V) a fost eliminat in min. 90;
Rapid – Unirea Urziceni 1-0 (0-0). Buga (’34). In min. 82, Vlad (U) a ratat o lovitura de la 11 m; Dinamo – Otelul Galati 3-0 (1-0). Cristea (’16), Niculescu (’62), Danciulescu (’90). In min. 70, Baciu (O) a primit cartonasul rosu, pentru un fault asupra lui Niculescu, scapat spre poarta; Universitatea Craiova – Poli Timisoara 0-1 (0-1). Bucur (’35); Gloria Bistrita – CFR Cluj 3-2 (0-2). Zaharia (’72), Paduretu (’81), Bad (’90) / Coroian (’30), Surdu (’45); Farul Constanta – Poli Iasi 3-0 (2-0). T. Moldovan (’13), Nae (’21, ’57).
Steaua – FC National 6-0 (4-0). Cristocea (’27), Théréau (’32, ’43, ’45), Radoi (’85 – penalty), Stancu (’90^1).
Etapa viitoare (17-19 noiembrie): Otelul Galati – Gloria Bistrita, FC National – FC Arges, Universitatea Craiova – Farul Constanta (vineri), Unirea Urziceni – Dinamo, CFR Cluj – Poli Iasi, Pandurii Tirgu Jiu – Steaua, Poli Timisoara – UTA (simbata), Jiul – SC Vaslui, Ceahlaul Piatra Neamt – Rapid (duminica).
Cadou pentru Radoi
Diferenta aratata in ultimul meci al etapei, intre Steaua si FC National, a fost astronomica si Steaua nu avea nevoie de ajutorul arbitrului Marius Martis pentru a se impune. Fluierasul focsenean a facut-o pentru mai putin de atit: reintrarea triumfala a lui Mirel Radoi, dupa cinci luni de absenta. In min. 85, la 4-0 pentru Steaua, Oprita a cazut in careu la un contact cu Lincar, dar s-a dovedit ca atacul bancarului ex-stelist a fost la minge. Martis a aratat punctul cu var, Olaroiu a cerut schimbare (or fi fost intelesi?), capitanul a intrat si a inscris. Persista o unda de indoiala, deoarece Martis a mai comis-o si in min. 32, cind n-a sanctionat un fault in atac la faza care a precedat golul al doilea.