Farul in bezna

vineri, 24 aprilie 2009, 21:44

Farul – Dinamo 1-4 (1-2). Simao (’26 – autogol)  / Cristea (’38), Danciulescu (’40), Torje (’53), Niculescu (’80). Desi ajunsa in pragul disperarii, echipa constanteana a inceput bine meciul, dind impresia ca poate provoca o noua deceptie "ciinilor rosii". Farul a deschis scorul in urma unui corner, fundasul Simao deviind in mod nefericit mingea in proprie poarta. Dar, in numai doua minute, Cristea si Danciulescu au intors rezultatul prin doua suturi de la distanta care l-au lasat perplex pe portarul Curca. In repriza secunda, atacurile Farului au fost scurtcircuitate de o noua contra, Torje fructificind printr-o scarita lansarea lui Adrian Cristea. Si daca pustiul Denis Alibec nu a reusit decit sa arate ca portarul de rezerva dinamovist Dolha are o valoare uitata, Claudiu Niculescu a interceptat o pasa neglijenta a lui Teekloh, driblindu-l pe Curca si inscriind ca-n curtea gradinitei. Peisajul a fost unul dezolant, Farul parind acum o echipa si fara suporteri.

Rapid – Pandurii 2-0 (1-0). Chibulcutean (’25 – autogol), Spadacio (’73). In prima repriza, gorjenii au rezistat eroic atacurilor rapidiste, fiind invinsi doar de propriu fundas Chibulcutean, care a deviat sutul lui Spadacio. In repriza secunda, echipa lui Sorin Cirtu a incercat mai mult, a ratat egalarea prin Alex Piturca, dar acelasi Spadacio a reusit sa majoreze avantajul dintr-o lovitura libera de la marginea careului.

1. Dinamo              27        17        4          6          48-20 55 (^13)

2. Urziceni             26        15        5          6          38-17 50 (^11)

3. Timisoara           26        16        7          3          50-28 49 (^16) *

4. CFR                    26        13        8          5          35-20 47 (^8)

5. Rapid                 27        13        6          8          36-26 45 (^3)

6. Craiova              26        11        10        5          35-20 43 (^4)

7.Steaua                26        10        12        4          32-21 42 (^3)

8. Vaslui                 26        12        5          9          36-31 41 (^2)

9. Brasov                26        9          12        5          26-20 39 (0)

10. Arges                26        10        7          9          34-33 37 (-2)

11. Otelul               26        10        5          11        33-36 35 (-7)

12. Pandurii           27        9          7          11       23-32 34 (-5)

13. Bistrita              26        8          5          13        24-32 29 (-10)

14. Iasi                    26        8          4          14        21-35 28 (-11)

15. Medias             26        6          6          14        27-41 24 (-15)

16. Farul                 27        6          5          16        20-44 23 (-19)

17. Otopeni            26        2          7          17        19-43 13 (-23)

18. Buzau               26        2          3          21        14-54 9 (-27)