Greu cu campionii

duminică, 07 mai 2000, 23:00

Rugbistii de la Politehnica Nena au incercat imposibilul in capitala, pe terenul unei formatii care a cistigat toate meciurile sustinute in acest campionat. Iesenii au evoluat cu mult tupeu in fata dinamovistilor, insa superioritatea gazdelor pe inaintare s-a dovedit decisiva in economia partidei. Dinamo va deschide repede scorul, in minutul 10, prin Balan. A fost o lovitura de pedeapsa trimisa in margine, apoi un mol si apararea noastra a cedat pentru prima data. Scorul va deveni 7-3 un minut mai tirziu, Cazacu transformind o lovitura de pedeapsa. Meciul este echilibrat, place spectatorilor, dar cei care inscriu sint tot dinamovistii, prin Slusariuc. Imediat dupa reluare Brezoianu va inscrie o superba incercare, dupa o actiune purtata la mina. Gazdele mai inscriu un eseu, cu pachetul de inaintare, dar treisferturile iesenilor riposteaza prin Ciubotaru. Era minutul 70, scorul 17-13 si orice rezultat parea posibil. Se vor impune gazdele, care au mai inscris pina in final doua eseuri unei formatii care si-a vindut scump pielea.
"Am jucat cu mult tupeu, am fost foarte agresivi si sint multumit de evolutia baietilor, care au dat totul in teren", ne-a declarat antrenorul Constantin Verives.
Proaspat "uns" antrenor al echipei nationale, neozeelandezul John Phillips a fost prezent la meci si i-a felicitat pe jucatorii ieseni pentru felul in care au evoluat.
La Politehnica Nena au jucat: Todirasc, Enachi (Coliba), Afrasinei – Bas, Budisteanu – Chiriac (Cojocaru), Ciubotaru, Matievschi – Nazarie, Cazacu – Ezaru, Brezoianu (Rotaru), Ursu, Manole – Cuzic.
Celelalte rezultate: Steaua – Universitatea Cluj 28-17, Universitatea Remin Baia Mare – Rulmentul Birlad 15-13, R.C.Grivita – CSM Kirschbaum Sibiu 38-7. (Daniel SIMION)