La un pas de ghilotina

duminică, 30 noiembrie 2008, 23:14

Penicilina: Olga Pavlova – Mihaela Ionescu, Anca Nicolau, Tatiana Ivaniuskina, Slavina Koleva, Tatiana Popa, Alina Melinte – libero,  apoi Oana Ghilea, Vesela Nikolova.

Voleibalistele iesene au reusit o victorie chinuita in fata penultimei clasate, echipa din Sibiu parind mobilizata de setul obtinut in etapa precedenta cu liderul, CSU Metal Galati, chiar daca adversara de atunci a folosit mai mult rezerve. Acel set istoric le-a intarit foarte mult pe elevele lui Dan Gheorghita, iar iesencele, pina sa le studieze temeinic, s-au trezit conduse cu 0-2 la seturi. Dupa 11-3 in primul set, fetele de la Penicilina au crezut ca isi pot permite si momente de relaxare, care nu s-au incheiat in setul pierdut la 23, ci si in setul urmator, cu o cascada de preluari gresite. In setul III, antrenorul Daniel Banu a decis sa renunte la libero-ul improvizat Alina Melinte si au incepur sa-si faca jocul. Numai ca la 24-20 pentru Penicilina, ardelencele au egalat din nou pe o serie de preluari aiurea. Din fericire, Tania Ivaniuskina a reusit o bomba de zile mari, iar la faza urmatoare, blocajul sibian a trimis mingea in fileu si cosmarul unui 0-3 s-a naruit. Penicilina a cistigat setul patru, la 20 chiar daca la 21-20, antrenorul iesean a vazut cartonasul galben, in tie-break, cu o echipa sibiana darimata, Penicilina nelasind decit patru puncte la mina adversarului. "Mi-ar fi crapat obrazul de rusine daca as fi pierdut la Sibiu. Ne-a lipsit un libero de valoare, iar preluarile ne-a dat jocul peste cap. Trebuie sa invatam din greselile comise", a spus, dupa meci, antrenorul Daniel Banu. Invatatura asta de minte trebuie sa aiba loc cit mai repede, fiindca simbata viitoare, vine puternica echipa galateana la Iasi!

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Lugoj – Rapid 3-2; CSU Metal Galati – Tomis Constanta 3-0; Dacia Mioveni – Dinamo 0-3; CSU Tg. Mures – Unic Piatra Neamt 3-0; Stiinta Bacau – SCMU Craiova 3-0.

Etapa viitoare (6 decembrie): Penicilina – Galati, Craiova – Sibiu, Unic – Bacau, Dinamo – Tg. Mures, Rapid – Mioveni, Constanta – Lugoj

1. Galati         10        10        0          30:1   20

2. Bacau         10        8          2          25:7   18

3. Tg. Mures  10        8          2          24:7   18

4. Constanta  10        7          3          24:11 17

5. Unic            10        7          3          22:12 17

6. Dinamo      10        6          4          19:13 16

7. Iasi              10        6          4          18:17 16