Martisor cu autoservire

vineri, 29 februarie 2008, 21:52

Astazi, are loc etapa a XX-a a Diviziei A1 de volei feminin, in care Penicilina noastra se deplaseaza la Bucuresti, mai exact in Sala Giulesti, unde va intilni formatia gazda Rapid. Pina nu de mult, un derby de traditie al acestui sport, meciul de astazi are o favorita certa, echipa ieseana, deoarece de vreo doi ani, Rapidul nu mai este cea fost, mai exact de cind crema echipei l-a urmat pe antrenorul Costinel Stan la Dinamo.

Rapid a devenit o echipa de pluton, undeva in zona locurilor VIII-X. Penicilina este, cum am spus, favorita, dar asta nu inseamna ca iesencele au meciul cistigat dinainte. Ele vor trebui sa munceasca, pentru a primi, in prima zi a primaverii, martisorul mult dorit al victoriei. "Daca nu le batem acum pe rapidiste, atunci cind?", se intreaba directorul Nicu Roibescu, desi noi stim bine ca Penicilina a cistigat in citeva rinduri in Sala Giulesti exact atunci cind Rapid era pe cai mari si Iasul – in suferinta.

Intre timp, de la etapa din week-end-ul trecut si pina acum, voleiul feminin romanesc, nu a stat degeaba. S-au disputat sferturile Cupei Romaniei, in beneficiul echipelor CSU Metal Galati, Stiinta Bacau si Volei 2004 Constanta, careul urmind a fi completat de Dinamo sau Unic Piatra Neamt. Primul meci s-a disputat deja la Bucuresti, dinamovistele cistigind cu 3-0 si pastrind prima sansa de calificare, pentru ca voleiul intern nu a adoptat sistemul aberant al EHF cu setul de aur si, in consecinta, setaverajele si punctaverajele conteaza.

Dar Cupa Romaniei s-a dus pentru iesence, deci ne intereseaza campionatul. Intr-un meci restanta din etapa a XVI-a, disputat la Bucuresti, codasa Constructorul IOR Optinova a reusit sa cistige un set istoric in fata valoroasei echipe Unic Piatra Neamt, scorul fiind de 3-1 pentru nemtence. "Ochelaristele" bucurestene au revenit la normal, in meciul disputat in devans din etapa de vinerii, pierzind in trei seturi la CSU Neumarkt Tirgu Mures, tot la Bucuresti.

Astfel incit, astazi (nr – simbata), in afara partidei din Sala Giulesti se mai disputa meciurile Volei 2004 Constanta – Stiinta Bacau, Unic Piatra Neamt – CSM Lugoj, "U" Cluj – CSU Metal Galati si Dacia Mioveni – Dinamo.

1. Galati         18        18        0          54: 5   36

2. Dinamo      16        16        0          48: 2   32

3.  Tg. Mures 19        13        6          41:26 32

4. Bacau         17        13        4          41:14 30

5. Unic            17        12        5          40:20 29

6. Penicilina  18        11        7          38:25 29

7. Mioveni      19        8          11        27:39 27

8. Constanta  19        6          13        23:41 25