Midia: Miron – Ghisan, Bealcu, Balaceanu – Gechereanu (’46 – Usurelu), Clesa, St. Matei, Rupedeal, Leahu – Bolmandir, S. Pirvu (’81 – Borda).
Poli: Stoian – Gavrilescu, Ilie, Paraschiv, Gheban (’76 – Vintila) – Onofras (’68 – Fieraru), Fl. Sandu, Basascu, Ionescu – Serban, Andries.
Arbitri: B. Zamfirescu (Botosani) – D. Popa (Sibiu), I. Stefan (Buzau).
Cartonase galbene: Gechereanu, Bolmandir, Rupedeal, Plesa / Paraschiv
Cartonas rosu: Rupedeal (’90 – pentru lovirea adversarului fara balon).
0-1, min. 8: Basescu centreaza din lovitura libera, lateral dreapta, Fl. Sandu, reia cu capul.
1-1, min.32: in urma unei lovituri libere directe prelucrata de Leahu si St. Matei, Bealcu inscrie de la 25 m.
Daca nu am fi stiut ca echipa gazda a fost lipsita in meciul de ieri de noua titulari, cu greu am fi recunoscut in Midia pe viceliderul seriei. De faima navodarenilor a fost marcata si echipa ieseana, care, desi a avut patru absente din formatia de baza, nu a indraznit mai mult. Prima repriza a fost anosta si echilibrata. Iesenii au reusit sa deschida scorul la prima actiune mai serioasa, iar Onofras, in min. 26 a trecut pe linga un 2-0, care ar fi schimbat soarta meciului, tinarul iesean nereusind sa speculeze o gafa a lui Bealcu. Gazdele isi revin treptat si, in min. 30, Plesa il deranjeaza pentru prima oara pe portarul iesean Stoian, cu un sut de la 25 m., prevestind egalarea care va urma peste doua minute. Apoi, in min. 36, Stoian se remarca la sutul atacantului Pirvu.
Dupa pauza, gazdele revin mai hotarite pe teren. Dupa ocaziile lui Bolmandir (’50 – cap pe linga poarta) si Pirvu (’61), au aparut momentele psihologice ale partidei. In min. 65, Ilie faulteaza in careu, dar Stoian prinde mingea sutata din penalty de Plesa. In faza urmatoare, Gavrilescu scapa pe dreapta, ii centreaza lui Andries, care nu reuseste sa inscrie de la trei metri, iar dupa un minut vine golul victoriei gazdelor, semnat de Bolmandir, dupa o faza destul de confuza. De-abia la acest scor, iesenii prind curaj, dar lipsa de claritate a actiunilor lor ofensive isi spune cuvintul. Totusi, in minutul 88 s-ar fi putut schimba soarta meciului, cind Basascu a scapat singur cu Miron, dar portarul gazdelor a prins sutul.
$ Legitimat cu o zi in urma la Poli, atacantul Andries de la Cimpina si-a facut debutul $ La Navodari, a fost prezenta o galerie ieseana formata din cinci baieti $ In ajunul meciului, echipa a dormit la hotelul "Meduza" din Eforie Sud, unde s-au intilnit cu jucatorii de la Gloria Bistrita, cei doi portari cu numele de Cimpeanu intretinindu-se indelung $ La meci, iesenii s-au revazut cu fostul coechipier Vasile Matinca, fostul component al lui Poli avind genunchiul in ghips $ Leonida Nedelcu (antrenor, Poli): "Chiar cu improvizatiile din formula de echipa, puteam bate astazi umbra Midiei, care, in aceasta componenta va lua la Suceava de la 6-0 in sus. Cu mai multa sansa, puteam obtine cel putin un egal. Arbitrajul a fost excelent, chiar daca a lasat jocul cam tare. Sint putin dezamagit ca am jucat, practic, fara aripi, Ionescu si Onofras nefacind fata, iar Basascu mi-a demonstrat din nou ca este un jucator doar de o jumatate de ora. Jucatorii adusi din Divizia C nu au dat satisfactie, cu exceptia lui Ilie, caruia ii putem reprosa faza penaltiului". Silviu Dumitrescu (antrenor, Midia): "Ne-am chinuit rau de tot, ma asteptam la cu totul altceva, de la acest meci. Ramin la echipa pentru ca mi s-a promis ca promovarea va ramine obiectivul Midiei si in sezonul viitor. Poli a demonstrat ca nu intimplator a luat sase puncte din deplasare. Nervozitatea elevilor mei o pun pe seama lipsei de educatie. " (Ovidiu MINEA)
Rezultatele din seria I : Metrom Brasov – Dacia Pitesti 0-2 (0-1); Laminorul Roman – Callatis Mangalia 1-3 (1-1); Midia Navodari – Poli Iasi 2-1 (1-1); Juventus Bucuresti – Gloria Buzau 5-1 (2-1);Unirea Focsani – Dunarea Galati 2-0 (1-0); Sportul Studentesc – Tractorul Brasov 5-0 (2-0); Precizia Sacele – Foresta Suceava 2-0 (2-0); Poiana Cimpina – Chindia Tirgoviste 9-1 (3-0); Cimentul Fieni – Petrolul Moinesti 0-0.
Seria a II-a: Gaz Metan Medias – Drobeta Turnu Severin 3-0; UTA – ElectroBere Craiova 1-2; Corvinul Hunedoara – ASA Tg. Mures 1-0; FCM Vilcea – Chimica Tirnaveni 0-0; Minerul Motru – UM Timisoara 0-1; Jiul Petrosani – "U" Cluj 4-0; Inter Sibiu – Apullum Alba Iulia 0-0; Olimpia Satu Mare – Poli Timisoara 3-0; ARO Cimpulung – FC Bihor 1-2.
18. Chindia 26 3 3 20 15-64 12 (-27)
Rezultate din seria a II-a: Gaz Metan Medias – Drobeta Turnu Severin 3-0; UTA – ElectroBere Craiova 1-2; Corvinul Hunedoara – ASA Tg. Mures 1-0; FCM Vilcea – Chimica Tirnaveni 0-0; Minerul Motru – UM Timisoara 0-1; Jiul Petrosani – "U" Cluj 4-0; Inter Sibiu – Apullum Alba Iulia 0-0; Olimpia Satu Mare – Poli Timisoara 3-0; ARO Cimpulung – FC Bihor 1-2.