Steaua: Cernea – Nicolita, Goian, Radoi, Nesu – Croitoru, Lovin, Bostina (’90^1 – Baciu), Cristocea (’69 – Ochirosii) – Badea, Iacob (’79 – Stancu). Antrenor: Cosmin Olatoriu.
Poli: Branet – Buta, Onut, Ciobanu, Ilie, Toma – Saric (’56 – Palimaru), Naidin (’82 – Tincu), Mijin, Sfirlea – Bilba (’72 – Cernoch). Antrenor: Ionut  Popa.
Cartonase galbene: Iacob (’27), Lovin (’35), Goian (’87) – Saric (’48), Bilba (’62), Naidin (’82), Branet (’90^3).
Arbitri: V. Berbecaru (Rm. Vilcea); C. Savu (Galati), B. Szöke (Constanta).
1-0, min. 10: Bostina l-a driblat lejer pe Ilie, i-a pasat in adincime lui Badea, care, ramas singur cu Branet, a inscris lejer din careu.
La conferinta de presa dinaintea partidei, Ionut Popa a facut referiri, in fraze distincte, la "cowboy" si la "pistol cu apa". Simbata seara, intr-o arena Ghencea cu casa inchisa, insa nu datorita epuizarii biletelor ci a sanctionarii comportamentului fanilor gazdelor, Politehnica a facut asocierea intre cei doi termeni! "Cowboy"-ii curajosi din runda precedenta au fost inarmati cu pistoale cu apa, cartusele fiind terminate in meciul cu Vasluiul. Iesenii au si etalat calitatile gloantelor din dotare. Incolori, inodori si inspizi, moldovenii au fost prada usoara pentru umbra campioanei din sezonul trecut, Steaua avind astfel in Poli o mana cereasca, ce i-a ajutat din plin pe "militari" sa puna punct seriei negre din ultimele partide si sa reintre in calculele europene.
In prima repriza, profitind de faptul ca oaspetii au avut grave lacune in coordonarea dintre trioul central si fundasii laterali, in ceea ce priveste translarea pe orizontala a blocului defensiv precum si de forma buna a lui Bostina, gazdele si-au creat patru ocazii importante. Una a fost concretizata de Badea, alta a deranjat bara transversala datorita lui Iacob, care, in minutul 28, a sutat de la 11 metri, in alte doua rinduri Branet avind interventii de efect, la incercarile lui Croitoru (min. 23 – din careul mic) si Iacob (min. 39, de la 16 metri). Replica ofensiva a iesenilor a fost "crunta": nici un sut SPRE poarta lui Cernea!
Actul doi a dus fondul spectacolului din Ghencea dinspre cenusiu spre negru. Steaua nu a mai amenintat decit prin Bostina (’58 – sut, nu foarte tare, de la 20 de metri si ’89, cind Branet a respins cu piciorul din fata bucuresteanului) in timp ce Poli a sutat de patru ori (Toma, in minutul 54, prima data!, iar apoi Sfirlea, din trei lovituri libere de la distanta), insa nici o incercare nu a fost pe spatiul portii lui Cernea. Finalul a adus o dominare sterila a oaspetilor, bucurestenii apelind la  discrete trageri de timp, la schimbari defensive (ultima, chiar in prelungiri!) pentru conservarea scorului logic.
Fotbalistii ieseni au avut ieri un antrenament usor, pregatind deja partida de miine, cu FC Arges, ce se va disputa in Copou, de la ora 19,00.

Schimbari din mers
Fata de jocurile din ultima perioada, Poli a modificat sistemul tactic in start, folosind un singur virf si o linie de patru mijlocasi. Dupa pauza, Buta si Toma, fundapi laterali initial, au jucat mult mai avansat, din minutul 56, cind a intrat Palimaru, iesenii trecind la "3-5-2", modul cu care s-a si terminat partida. Steaua a inceput cu "4-4-2", Bostina fiind play-maker, si a dat semnalul clar ca e multumita de scor in minutul 79, cind a trecut la jocul cu un singur virf, dupa iesirea lui Iacob. Interesanta a fost dispunerea lui Nicolita ca fundas dreapta, Stancu fiind rezerva.

Poli-catalog
Branet (6,5) – a avut doua interventii importante in primul act si a fost sigur in majoritatea timpului.
Buta (5) – in prima repriza i-a scapat pe stelisti de ofsaid in citeva faze importante; in actul doi a avut un randament ofensiv relativ bun.
Onut (5) – departe de randamentul din meciul cu Vasluiul.
Ciobanu (5) – a alternat interventiile inspirate cu erorile.
Ilie (4,5) – haotic in multe faze, inclusiv la plasament; a fost depasit lejer la gol de Bostina.
Toma (4,5) – pe aceleasi coordonate ca Buta, cu mentiunea gafei decisive de la golul Stelei, cind l-a scos din ofsaid pe Badea.
Saric (5) – randament scazut.
Naidin (5) – a mai incercat ceva la constructie.
Mijin (5) – putine realizari.
Sfirlea (5) – a alergat mult; a tras aiurea din toate cele trei lovituri libere de la distanta pe care le-a avut in repriza a doua.
Bilba (4,5) – anihilat.
Palimaru (4,5) – nu a adus nimic important in joc.
Cernoch (4,5) – pe coordonatele lui Bilba.
Tincu a intrat in minutul 82.

Insinuari visinii
Rapidistii si clujenii au sustinut ca iesenii au lasat-o mai moale
Prestatia Politehnicii in meciul de simbata a fost etichetata drept suspect de slaba de foarte multa lume, inclusiv de patronul Rapidului, George Copos, si de presedintele CFR Cluj, Iuliu Muresan, care au spus, in diferite limbaje, ca iesenii nu au dorit sa se omoare cu firea in Ghencea. Presedintele gruparii din Copou, Sorin Boca a replicat: "Ne deranjeaza ca orice evolutie modesta a noastra este interpretata a fi lipsita de moralitate. Mai bine ar fi ca fiecare sa se uite in curtea lui! De cind sint presedinte, Poli a jucat toate meciurile pe teren!", a replicat conducatorul gruparii din Copou.

Steaua fara MM
Managerul din Ghencea a stralucit prin absenta, iar antrenorul Cosmin Olaroiu n-a vrut sa vorbeasca, dupa meci, cu presa
^ Si asa pustiu, stadionul Ghencea a avut si unele absente neprevazute. Cea mai importanta, a managerului bucurestenilor, Mihai Stoica, despre care patronul Gigi Becali a spus, rizind, ca "e plecat in Brazilia, dupa jucatori fara valoare". In ciuda absentei lui MM, speculatiile privind un divort intre ex-galatean si campioana en-titre se pare ca nu au fundament real. ^ La gazde, ambii brazilieni, Andrey si Elton, au fost rezerve. Primul, datorita gafelor din ultimele meciuri, despre al doilea spunindu-se ca are unele probleme musculare. In schimb, ex-vasluianul Croitoru a fost pentru prima data titular la Steaua. ^ Daca Ionut Popa a purtat camasa pe care a imbracat-o si acum trei sezoane, la succesul obtinut in Ghencea in fata Stelei, si bucurestenii au apelat la o superstitie vestimentara. Militarii au renuntat la tricourile ros-albastre la care au apelat in marea majoritate a partidelor din acest sezon, imbracindu-se in albastru din cap pina in picioare, tinuta in care, in trecut, au fost obtinute citeva succese importante. ^ Absenta spectatorilor a facut ca indicatiile antrenorilor, strigatele jucatorilor ba chiar si zgomotul lovirii balonului ori a tramvaielor ce circulau pe linga stadion sa se auda perfect in tribune! ^ Arbitrii au avut de condus un meci usor, fara faze grele. Totusi, Berbecaru a facut o greseala importanta in minutul 65, cind l-a iertat pe Iacob de un cartonas galben, ce ar fi fost al doilea. In plus, oaspetii au acuzat lejeritatea avertizarilor lui Bilba si Branet. Desi a invocat faza din minutul 65 la final, presedintele Politehnicii, Sorin Boca, a afirmat ca arbitrajul nu a influentat rezultatul! ^ Mai strict a fost arbitrul de rezerva Theodor Craciunescu, ce a pus la punct atitudinea lui Olaroiu si a lui Victoras Iacob. Cu toate ca fiul fostului sef al arbitrilor a semnalat in timpul meciului atitudinea nervoasa a celor doi stelisti, Berbecaru nu a luat nici o masura. Dupa meci nu s-a organizat conferinta de presa, Olaroiu refuzind sa vorbeasca in fata presei. Pentru gazde, a vorbit capitanul Mirel Radoi, ce a afirmat ca ii venea sa faca tumbe la golul lui Badea! Stelistul, ce s-a lovit serios la umar, a mai spus ca "jocul a fost mai greu decit ne-am asteptat, noi gresind in repriza a doua, cind ne-am relaxat prea repede si am alergat mai mult dupa minge, in loc sa o plimbam. Nu credeam ca Oli va ramine la echipa, insa e bine ca s-a intimplat asa". ^ Gigi Becali a apreciat victoria drept meritata si, ca si finul sau, Radoi, a afirmat ca Steaua are sanse la locul doi. ^ Ionut Popa a invocat faptul ca a pierdut duelul de la mijloc, decisiv in economia jocului. Tehnicianul iesean, ce a mai adaugat ca posesia buna din repriza a doua nu a adus efecte pe tabela si a acuzat lipsa de curaj a elevilor sai, s-a referit si la viitor. "Galbenele date de Berbecaru m-au lasat fara Branet si Bilba in meciul foarte important cu Argesul, ambii fiind suspendati! Sintem departe de a sta linistiti" a afirmat antrenorul, ce nu a ratat prilejul de a critica si in Bucuresti faptul ca fotbalul sufera datorita huliganilor din tribune. ^ Asa cum a promis, inainte de meci, Ionut Popa a facut o fotografie cu Elton, tehnicianul solicitindu-l pe brazilian. Sud-americanul s-a conformat cererii lui Popa, desi nu stia ca sta alaturi de antrenorul moldovenilor.Acesta l-a rugat pe stelistul Paraschiv, suspendat simbata, sa-i dea o mina de ajutor – "Para, spune-i ca sint antrenorul Iasului, sa nu creada ca e cineva de pe strada" – insa cel ce l-a lamurit pe Elton vizavi de admirator a fost oficialul ros-albastrilor, Valeriu Argaseala.