Partida cu scintei la Moreni

luni, 08 mai 2000, 23:00

Anticipam o etapa linistita simbata in Divizia A de handbal masculin, insa se vede treaba ca retrogradarea naste pasiuni nebanuite. Astfel, partida disputata la Moreni a fost un circ in toata regula, gazdele realizind la un moment dat consecintele unui esec pe teren propriu. Nitramonia a condus la pauza cu 16-12, insa debutul reprizei secunde s-a aminat cu 20 de minute, perioada in care spiritele s-au incins la maxim. Arbitrii au fost tentati chiar sa intrerupa definitiv jocul, insa responsabilii federali au decis prin telefon continuarea intilnirii, una care s-a incheiat cu un rezultat de egalitate. Ultima clasata n-a miscat la Galati in fata liderului, in timp ce Ambro a umilit Moldosin-ul la Suceava. In fine, HC Sighisoara a invins Cimentul si urmeaza sa faca simbata deplasarea la Iasi, pentru o partida ce se anunta interesanta. Si daca Politehnica a stat, nici derby-ul "gazarilor" nu s-a jucat, Ploiestiul fiind din nou capitala gimnasticii.
Rezultatele etapei a 19-a: CSU Ulpimex Galati – Romvag Caracal 22-12, Ambro Suceava – HC Moldosin Vaslui 33-23, HC Sighisoara – Cimentul Medgidia 26-23, Flacara Moreni – Nitramonia Fagaras 27-27. Uztel Ploiesti – Petrolul Teleajen a fost aminata iar Politehnica Iasi a stat.
Etapa viitoare (simbata, 13 mai): Teleajen – Flacara (in tur, 19-20), Poli Iasi – HC Sighisoara (24-23), , Cimentul – Ambro (21-30), Moldosin – Ulpimex (18-22), Romvag – Uztel (18-20). Nitramonia Fagaras sta. (Lucian M.)