Scenariu deja cunoscut

duminică, 23 octombrie 2011, 21:42
5 MIN

Iasi: Doinita Panait 12, Danielle Walker 14, Beatrice Alaiba 6, Madalina Cioroiu 2, Ceciley Johnson 11 – Lavinia Mitachi, Gabriela Necula 9, Ruxandra Nagit, Cristina Miler. Antrenor: Radu Boisteanu.

Craiova: Elsara Greer 8, Natasa Mikic 13 (3X3), Carla Bartee 10 (1X3), Andreea Gliga 6 (1X3), Brandie Hoskins 26 (1X3)- Janina Simionca 11 (3X3), Andreea Stefan 2, Irina Bors 5, Cristina Gavrila 2, Andra Manea. Antrenor: Liviu Manea.

Oaspetele isi arata muschii in primul sfert; in cel de-al doilea Iasul incearca sa recupereze si intra cu sperante la pauza mare; al treilea, sinonim cu catastrofa si in cel de-al patrulea, relaxarea echipei favorite si o revenire inutila a iesencelor. Nu e un scenariu cunoscut? Ba da, insa spre deosebire de alte partide, inclusiv Alba Iulia, fragilul echilibru a tinut exact doua minute si 44 de secunde. Dupa care, in frunte cu americana Hoskins si sirboaica Mikic, oltencele au luat-o la goana, tinind gazdele la respect cu apararea lor agresiva (Doinita Panait a patit-o rau in sfertul III), dar si cu o precizie impresionanta la cos (54% sub panou, 39% de la distanta si 56 % la libere). De partea cealalta, Iasul n-a nimerit nici un cos de trei din zece incercari, iar la libere a ratat 41 din 57 de aruncari. Or, cu asemenea cifre nu poti emite pretentii in fata unei echipe de frunte. In sfertul final, Craiova si-a odihnit intreaga legiune straina, permitind astfel echipei gazda sa mai indulceasca diferenta de pe tabela, care tindea sa ia proportii imense.

Rezultatele etapei: "U" Cluj – Rapid 71-65; Olimpia Bucuresti – Universitatea Alba Iulia 66-106; CSM Bucuresti – ICIM Arad 46-83; Danzio Timisoara – Olimpia Brasov 79-59; CSM Oradea – Nova Vita Tirgu Mures 36-59. Meciul CSM Tirgoviste – Teleorman Alexandria se disputa astazi, iar partida CSM Satu Mare – Sepsi Sfintu Gheorghe se va juca pe 13 noiembrie. Etapa viitoare (29 septembrie): BC Teleorman – Universitatea Alba Iulia; SCM Craiova – Olimpia Bucuresti; CSM Oradea – Politehnica Iasi; ICIM Arad – Danzio Timisoara, Sepsi Sf. Gheorghe – "U" Cluj; CSM Tirgoviste – CSM Satu Mare; Olimpia Brasov – Nova Vita Tg. Mures. Partida Rapid – CSM Bucuresti se disputa pe 1 noiembrie.