Angela Moroşanu visează la China

marți, 28 iulie 2015, 01:43

Atleta de la CS Politehnica a revenit pe pistă cu un nou titlu naţional la 400 m garduri. Attila Nagy a câştigat proba similară masculină, iar Vlad Dulcescu se arată un alergător foarte promiţător

În acest week-end, la Piteşti s-au disputat finalele Campionatelor Naţionale pentru seniori şi tineret, care s-au constituit în acest an ca o bună ocazie de realizare a normelor pentru Campionatele Mondiale de seniori de la Beijing. Lipsită o vreme de pe pistă, valoroasa atletă Angela Moroşanu de la Politehnica Iaşi, care a câştigat cu mare distanţă proba ei favorită, 400 m garduri, cu un timp promiţător, 56,53 secunde. Angela va trebui ca în această săptămână să reuşească 56,20 s, baremul de participare pentru Beijing şi singura ocazie este Balcaniada de seniori care se va disputa în week-end tot la Piteşti şi la care va participa, pe lângă Angela şi colegul ei de club şi de probâ, Attila Nagy. , El a câştigat proba similară masculină, alergând turul de stadion cu obstacole în 51,99 s. Surpriza competiţiei din partea grupării studenţeşti ieşene este Vlad Dulcescu, care s-a clasat al treilea la seniori şi al doilea la tineret în proba de 200 m (cu 21,69 s), obţinând şi o medalie de bronz la 400 m garduri (54,72 s) câştigată de Nagy. Totodată, Dulcescu s-a clasat al şaselea la seniori şi al cincilea la tineret în proba de 400 m plat (48,69 s). Paradoxal, totuşi, cel mai preţios rezultat obţinut de tânărul Dulcescu a fost cel de la 400 m garduri, bronzul de la seniori fiind dublat de titlul naţional la tineret. În proba de 110 m garduri, Adrian Boldeanu a obţinut medalia de bronz (argint la tineret) cu 14,52 s, fiind urmat pe podiumul tinerilor de un alt sportiv al Politehnicii, Răzvan Tomozei. Angela, Nagy şi Dulcescu sunt antrenaţi de Dorinel Ursachi, iar hurdlerii Boldeanu şi Tomozei de Grigore Ursanu. În total, atleţii de la CS Politehnica s-au întors din Argeş cu opt medalii.