Cursă cu final neaşteptat

luni, 18 aprilie 2022, 01:43

Dylan van Baarle a câştigat prestigioasa cursă Paris-Roubaix în faţa belgianului Wout van Aert

Olandezul Dylan van Baarle (Ineos Grenadiers) a câştigat, ieri cea de-a 119-a ediţie a cursei cicliste Paris-Roubaix. Rutierul olandez de 29 de ani a adus echipei britanice primul succes din istoria sa în cursa denumită „regina clasicelor”, după ce la începutul acestei luni s-a clasat al doilea la Turul Flandrei. Van Baarle a fost urmat la 1; 47 de belgianul Wout van Aert (Jumbo-Visma)şi elveţianul Stefan Kung (Groupama-FDJ). Cicliştii olandezi au obţinut a şaptea victorie din istorie în cursa care mai este denumită şi „Infernul Nordului”, după opt ani de la victoria lui Niki Terpstra. În acelaşi timp cu van Aert şi Kung au sosit belgianul Tom Devriendt (Intermarché) şi slovenul Matej Mohoric (Bahrain), Van Baarle a ieşit la rampă după intrarea în ultimii 30 de kilometri, când a ajuns din urmă grupul de trei rutieri care conducea cursa, format din Devrindt, Mohoric şi Yves Lampaert (Quick Step). Sprintul pentru locul II a fost câştigat de van Aert, iar Kung l-a învins pe Devriendt cu un vârf de roată.

Cursa feminină, disputată sâmbătă şi aflată la a doua ediţie a fost câştigată „en solitare” de italianca Elisa Longo Borghini (Trek). Au urmat pe podium, belgianca Lotte Kopecky SD Worx) şi olandeza Lucinda Brand (Trek). Medaliată cu bronz în două rânduri la Jocurile Olimpice, Elisa Longo Borghini (30 ani) o urmează în palmares pe coechipiera sa Lizzie Deignan, aflată în pauză de maternitate anul acesta. O altă italiancă de top, campioana mondială,Elisa Balsano a fost descalificată la 33 de km de sosire, pentru „revenire neregulamentară în pluton”. Ea a întârziat operaţia de preluare a unei sticle la maşina echipei, aflată în rulaj.