Eşec previzibil: HC Dobrogea Sud – Poli Iaşi 42-31 (21-14), în Divizia A de handbal masculin

luni, 14 martie 2016, 02:43

Politehnica Iaşi nu a avut vreo şansă în partida din etapa a XIX-a a eşalonului secund de handbal masculin, disputată la Constanţa, cu liderul incontestabil al seriei A, HC Dobrogea Sud Constanţa. Echipa ieşeană a fost învinsă de gruparea care a câştigat toate partidele disputate în acest sezon cu 42-31 (21-14). Eşecul, mai blând decât cel din tur, când dobrogenii s-au impus cu 39-25, nu i-a afectat pe oaspeţi. “Ştiam că nu avem nicio şansă în duelul cu o echipă cu un buget de 10 ori mai mare şi care a contat, cu excepţia portarului Stănescu, pe toate piesele de bază, Toma, Cutura, Rakcevic ori Angelovski. Ţinând cont şi de faptul că nu m-am putut baza pe Dimofte, care a fost accidentat şi l-am pierdut pe Vulpe în minutul 20, din cauza unei accidentări, pot spune că nu ne-am făcut de râs. Iar dacă în primele şase minute ale reprizei secunde nu încasam şase goluri fără să marcăm, puteam câştiga al doilea act, în care am jucat bine, în ciuda căderii din ultimele două minute, când am luat patru goluri şi am înscris unul. Bine ne-am descurcat şi până în minutul 13, când scorul era 8-6. Per total, diferenţa de valoare şi experienţă şi-a spus cuvântul” a declarat antrenorul Politehnicii, Costel Schender, care a mai precizat că golurile echipei sale au fost marcate de Ştefan Dumitrache (10, 6 din aruncări de la 7 metri), Topolniceanu (6), G. Dumitrache (5), Vulpe (3), Toma (3), Evu (2), Folescu (1), Moşneagu (1). În etapa viitoare, duminică, Iaşul va primi vizita formaţiei CSM II Bucureşti