Luptă ascuţită în play-out

luni, 13 mai 2019, 01:43

Cu patru etape înainte de sfârşit, disputa pentru evitarea retrogradării din Liga I pare a se da între trei echipe, Concordia având şanse minuscule de a se salva. Sepsi face figuraţie penibilă în play-off

* FC Botoşani – FC Voluntari 2-0 (2-0). Roman (‘9), Golofca (‘45^2). Meciul s-a rezolvat încă din prima repriză, încă înainte de superbul gol sub bară înscris de Golofca, şi asta pentru că în min. 35, oaspeţii au rămas în zece oameni, Popadiuc văzând cartonaşul galben. Impresia de ansamblu este aceea că Voluntari a mai redus motoarele după începutul foarte bun de play-out.

*Dinamo – Gaz Metan Mediaş 2-0 (0-0). Montini (’55, ’80). Dinamo s-a desprins în repriza secundă a derbiului grupei, prin golurile acestui vârf autentic italian, Mattia Montini, al cărui nume a fost scandat minute în şir de galerie. Oaspeţii au desenat frumos, dar în faţa porţii n-au avut spor: Rondon n-a fost chiar într-o zi bună, iar Yazalde este cu o clasă-două mai jos. Dinamo a încheiat meciul cu un om mai puţin, francezul Dussaut fiind eliminat în minulul 86.

* FC Hermannstadt – Concordia Chiajna 1-0 (1-0). Blănaru (’33).Reveniţi la spartul târgului în oraşul lor, într-o atmosferă incandescentă, sibienii şi-au dominat clar adversarul, având nu mai puţin de cinci bare în acest meci. Totodată, elevii lui Vasile Miriuţă au scăpat, pe moment, de retrogradarea directă, posibilitate din ce în ce mai pregnantă la Chiajna. Acsinte (H) a primit în min. 90^1, cartonaş roşu pentru proteste.

Clasament play-out: 1. Mediaş – 38 p (16-6); 2. Dinamo – 37 p (14-6); 3. Botoşani – 29 p (10-9); 4. Iaşi – 28 p (9-10); 5. Voluntari – 23 p (10-10); 6. Hermannstadt – 22 p (5-13); 7. Călăraşi – 21 p (5-13); 8. Chiajna – 16 p (11-14). Etapa viitoare (14-15 mai): Dunărea Călăraşi – FC Botoşani, Gaz Metan Mediaş – Politehica Iaşi (marţi), FC Hermannstadt – Dinamo, FC Voluntari – Concordia Chiajna (miercuri).

*Sepsi Sfântu Gheorghe – FCSB 1-5 (0-2). Mensah (’75) / Hora (‘6), Roman (’10), Coman (’46, ’50), Rusescu (’80 – penalty). Soarta jocului din Secuime s-a hotărât în primele zece minute. Interesant este faptul că Sepsi a depăşit cu mult, în sens negativ, evoluţia de anul trecut în play-off a Politehnicii Iaşi.

Aseară s-a disputat meciul CFR Cluj – CSU Craiova. Astăzi, de la ora 20:30, are loc ultima partidă a etapei, FC Viitorul – Astra Giurgiu. Ultima etapă în play-off (18-20 mai): CSU Craiova – FC Viitorul (sâmbătă), FCSB – CFR Cluj (duminică), Astra Giurgiu – Sepsi Sfântu Gheorghe (luni).