Mai câştigă şi CSM Bucureşti

luni, 06 februarie 2017, 02:43

Campioanele la handbal au obţinut o victorie cu emoţii la Ljubljana şi menţin şanse pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Deţinătoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins, sâmbătă, în deplasare, formaţia slovenă Krim Ljubljana, scor 21-24 (9-14), în cea de-a doua partidă din grupa principală II a competiţiei. Marcatoarele echipei CSM Bucureşti au fost Isabelle Gullden 7 goluri, Oana Manea 6, Marija Mehmedovic 5, Carmen Martin 2, Camille Ayglon 2, Linnea Torstensson 1, Iulia Curea 1. CSMB a început în forţă şi a condus cu 5-0, Krim marcând primul gol abia în minutul 10. Diferenţa maximă s-a înregistrat în minutul 11, 11-4, echipa antrenată de Aurelian Roşca intrând la pauză cu un avans de cinci goluri, 14-9. în partea a doua, CSMB a avut o perioadă de zece minute (43-53) în care nu a reuşit să marcheze şi a încasat cinci goluri consecutive, Krim apropiindu-se la un singur gol, 20-19. Campioana României a punctat apoi de două ori la rând şi a luat un nou avans confortabil pentru finalul jocului, câştigând cu 24-21. CSM Bucureşti a controlat în totalitate jocul, dar a ratat foarte mult, iar în poartă Jelena Grubisic nu a prins cea mai bună zi a sa, Paula Ungureanu lipsind de la acest meci.
Celelalte rezultate din etapa a II-a a grupei: Larvik HK – FC Midtjylland 25-22; Team Esbjerg – Györ 21-24. Clasament (include şi rezultatele din prima fază între componentele grupei): 1. Györ – 10 p; 2. Larvik – 7 p; 3. Midtjylland – 6 p; 4. Krim – 6 p; 5. CSMB – 5 p; 6. Esbjerg – 2 p. În următoarea etapă, CSM joacă pe 12 februarie, pe teren propriu, cu Esbjerg.
Rezultate din grupa principală I: Astrahanocika – Buducnost Podgorica 21-34 (Cristina Neagu a marcat opt goluri, fiind cea mai bună marcatoare a echipei muntenegrene); Ferencvaros – Thüringer 32-24 (la oaspete, a jucat şi Crina Pintea); Vardar Skopje – Metz 23-21. Clasament: 1. Vardar – 11 p; 2. Ferencvaros – 9 p; 3. Buducnost – 8 p; 4. Metz – 4 p; 5. Thüringer – 4 p; 6. Astrahanocika – 0 p. Primele patru echipe din cele două grupe se califică în sferturi (tur-retur), ultima fază înainte de Final Four.