Multe și mărunte: Vis spulberat al poloiştilor

vineri, 19 februarie 2021, 02:43

Naţionala de polo a României a fost învinsă, ieri, de reprezentativa Franţei, scor 7-16 (2-5, 1-3, 1-5, 3-3), în ultimul meci din grupa B, şi a ratat calificarea în sferturile turneului preolimpic de la Rotterdam. Tricolorii ratează, implicit, şi drumul JO de la Tokyo, unde vor ajunge primele trei clasate la turneul olandez. În urma rezultatului, România încheie pe locul V, cu 3 puncte, însă Franţa o depăşeşte, cu cinci puncte, şi urcă pe locul IV. Primele patru clasate în fiecare grupă vor juca încrucişat în sferturile de finală,

CSM a câştigat derbiul în condiţii dificile

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins, joi, formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, scor 27-22 (11-9), în meci contând pentru etapa a X-a a Ligii Naţionale, la turneul de la Sf. Gheorghe. CSM Bucureşti a jucat fără şapte jucătoare şi antrenorul Adrian Vasile, cu teste pozitive la Covid-19. După 10 etape, podiumul Ligii Naţionale este ocupat, în ordine, de CSM Bucureşti 29 puncte, Minaur Baia Mare 25 şi SCM Râmnicu Vâlcea 21 puncte.

Juventus şi Borussia, învinse acasă

Formaţia Juventus Torino a fost învinsă, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 1-2, de echipa FC Porto, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Europa. Au marcat Taremi (‘2) şi Marega (’46) pentru învingători, respectiv Chiesa (’82) pentru Juventus. Tot miercuri, FC Sevilla a pierdut confruntarea de acasă cu Borussia Dortmund, scor 2-3. Au înscris Suso (‘7) şi De Jong (’84) pentru Sevilla, respectiv Dahoud (’19) şi Haaland (’27, ’43) pentru Dortmund.

Tot pe loc, pe loc, pe loc

Echipa naţională a României se menţine pe locul 37 în primul clasament FIFA din acest an, dat publicităţii joi, cu 1.446 de puncte acumulate. Adversarele României în preliminariile Cupei Mondiale din 2022 ocupă următoarele poziţii: Germania – locul 13 (1.610 puncte), Islanda – locul 46 (1.438 puncte), Macedonia de Nord – locul 65 (1.362 puncte), Armenia – locul 99 (1.233 puncte), Liechtenstein – locul 181 (924 puncte). Toate aceste formaţii şi-au păsytrat locurile ocupate în decembrie 2020. De asemnea, nu sunt schimbări nici în partea superioară a ierarhiei. Liderul Belgia are 1.780 de puncte şi este urmat în top 10 de Franţa – 1.755 puncte şi Brazilia – 1.743 puncte.

Când se joacă sferturile Cupei

Programul meciurilor care se vor disputa în sferturile de finală ale Cupei României, stabilit în urma tragerii la sorţi de la începutul săptămânii. Marţi, 2 martie, se va juca de la ora 20:30, meciul Chincia Târgovişte – CSU Craiova, miercuri sunt programate partidele „U”Cluj – Viitorul-Pandurii Târgu Jiu (17:30) şi Petrolul Ploieşti – Astra Giurgiu (20:30), iar joi, partida Dunărea Călăraşi – Dinamo Bucureşti, la 20:30. Jocurile din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă.

S-a reluat Liga a II-a

Formaţia ASU Politehnica Timişoara a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Gloria Buzău, în primul meci din etapa a XVI-a a Ligii a II-a. Golurile au fost marcate de Mera (’61) şi Codrea (’67).Tot, ieri la Târgu Jiu, „U” Cluj a dispus cu 2-1 de Viitorul-Pandurii. Clujenii au marcat prin Ribeiro ('20 şi '76, din penalty), Viitorul a marcay în min.77 prin Daniel Paraschiv.

Sehr gut, Lara Gut!

Sportiva elveţiană Lara Gut-Behrami a câştigat a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de schi alpin de la Cortina d'Ampezzo. Micuţa schioară de 1,60 m a ocupat primul loc la capătul celor două manşe de slalom uriaş,depăşind-o cu 0,02 s (!) pe americanca Mikaela Shiffrin şi cu nouă sutimi pe Katharina Liensberger din Austria. Lara, care a câştigat la această ediţie şi proba de Super G, va împlini la 27 aprilie vârsta de 30 de ani. Ea este căsătorită cu internaţionalul elveţian de fotbal, Valon Behrami.