Surpriză de proporții la Roma – Campionul de la US Open a fost eliminat în optimi

vineri, 14 mai 2021, 08:27

Surpriza zilei de joi de la Roma a fost oferită de Lorenzo Sonego. Ocupantul locului 33 s-a calificat în sferturi după ce l-a învins pe Dominic Thiem, al patrulea favorit, scor 6-4, (5)6-7, 7-6(5). Meciul a durat aproape trei ore și jumătate.

În setul decisiv, Thiem, cunoscut drept unul dintre cei mai buni jucători pe zgură, a ratat o minge de meci la retur (la scorul de 5-3) și a servit pentru câștigarea partidei, dar Sonego a rezistat și a împins disputa în tiebreak (s-a impus cu 7-5).

Pentru un loc în semifinale, Lorenzo Sonego se va duela cu Andrey Rublev, după ce rusul a trecut în două seturi de Roberto Bautista, scor 6-4, 6-4.