Premieră la Iaşi: de la grădiniţă până la doctorat. Vom avea prima universitate din ţară ce poate pregăti complet un tânăr
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (UAIC) devine prima institutie de înv (...)
citeste totvineri, 19.08.2022
Whiskyul Macallan din 1878 din care un chinez a degustat în luna august un pahar care l-a costat 9.999 de franci elveţieni (8.589 euro) într-un hotel din staţiunea de sporturi de iarnă Saint-Moritz era un fals, potrivit site-ului de informaţii 20minuten.ch, relatează joi AFP.
Contactat în mai multe rânduri de AFP, Hotelul Waldhaus care i-a vândut clientului său această băutură nu a răspuns, dar a publicat joi pe pagina sa de Facebook un articol al site-ului de informaţii elveţian, notează Agerpres.
Acest hotel are în incinta sa un bar numit "Devil's Place", înscris în Guinness Book pentru colecţia sa fără echivalent de tipuri de whisky. Acesta propune circa 2.500 de tipuri de whisky, care se vând la preţuri între şapte şi 9.999 de franci elveţieni pentru o doză de doi centilitri.
La începutul lui august, barul i-a vândut unui amator chinez de whisky un pahar din acest Macallan, după ce a deschis sticla special pentru el. Preţul exorbitant al celor doi centilitri din această băutură a atras atenţia criticilor, care s-au întrebat dacă sticla este autentică. Potrivit 20minuten.ch, a fost realizată o expertiză de laboratorul scoţian specializat Rare Whisky 101, consultat cu regularitate cu prilejul vânzării la licitaţie a whisky-ului. S-a dovedit că băutura degustată de client era de fapt un whisky fabricat aproape un secol mai târziu, între 1970 şi 1972.
Pentru a corecta greşeala, directorul hotelului, Sandro Bernasconi a călătorit până la Beijing pentru a-i returna banii clientului păgubit şi a arăta că elveţienii sunt oameni cinstiţi "care nu îşi înşală clienţii", potrivit site-ului de informaţii care publică o fotografie cu cei doi bărbaţi şi un bon de returnare a sumei de 9.999 de franci elveţieni.
Whisky-ul vândut se presupunea că a fost conservat timp de 27 de ani şi a fost pus în sticlă în 1905. Sticla falsificată a fost cumpărată în urmă cu 25 de ani la un preţ din cinci cifre de tatăl lui Sandro Bernasconi, care a condus hotelul înaintea lui, povesteşte 20minutes.ch. "În tot acest timp nu am avut de ce să ne îndoim că este vorba de o sticlă originală", a mărturisit actualul patron al Waldhaus Hotel pentru site-ul de informaţii.
Cuvinte cheie: + chinez, pacalit, Whiskyul Macallan din 1878,
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Bloomberg scrie despre construirea bazei militare NATO de la Cincu
Mai mult de jumătate dintre români cred în existența Iadului. TOP european
FOTO Cazino-ul din Constanța începe să-și arate fața după demararea lucrărilor de modernizare
Șefi de poliție anchetați după ce s-au dus la cumpărături și în vacanțe cu mașina poliției
Un profesor din Rădăuți a declarat venituri de peste 25.000 de euro/ an din meditații
Statul își bate joc de copiii abuzați sexual și întârzie nejustificat reformele legislative (P)
Încă 5 milioane de euro de la buget, după rectificare, pentru partidele politice
În Moldova se poate: vilă de 4,2 milioane de euro deținută de Plahotniuc, pusă sub sechestru
VIDEO Navă cu migranți, depistată în apropiere de Vama Veche
JCI Iași te așteaptă pe 24 august la Seara Antreprenorilor cu Laura Buțurcă
Cinci supermarketuri Lidl din Iași, închise din cauza neregulilor
FOTO Rudel Obreja, extrem de slăbit, eliberat din pușcărie. „Medicul l-a adus la metastaze grad IV”
Începe a noua ediție a Târgului EXCELSIOR pentru ȘCOALĂ la Iași, în Atrium, la Palas Mall (P)
Bacalaureatul se schimbă radical. Ce se întâmplă cu examenul la Limba română
Transportul public din Iași, prelungit în weekend pentru festivalul INIMO
Suceava, județul cu cei mai mulți copii lăsați singuri acasă. Iași este pe locul 3
Doi turiști din Suedia au ajuns la Urgențe după ce au experimentat România. Au mâncat la Botoșani
Ministrul Budăi, veşti bune pentru românii de peste 45 de ani: Se dau 2250 de lei lunar de la stat
Marcel Ciolacu va fi premier din 25 mai 2023. Așa spune Ciucă
UPDATE Tragedie la Cristești: Doi tineri au murit dupa ce au intrat cu motocicleta intr-un TIR
Iaşul este prezent în Champions League şi Conference League!
Daea vrea să acopere România cu rachete antigrindină de 3200 de euro bucata
Noi explozii în Crimeea. Zelenski somează Rusia să se retragă de la centrala nucleară Zaporojie
VIDEO/FOTO 5 victime în CUG după ce un Mercedes a intrat în două mașini
Sărbătoarea diasporei la Casa de Cultură „Mihai Ursachi” a Municipiului Iaşi (P)
O cotonogeală politică cu icnete şi gemete. Se vorbeşte de 40.000 de coco
Wizz Air consolidează baza de la Iaşi. Record de trafic la Aeroport. Cursă spre Istanbul?
Cum se poate obţine concediu medical de către cineva care vrea să îngrijească un bolnav de cancer
Un şofer din Târgu Frumos susţine că după două pahare de vin a ajuns la 2,4 la mie alcoolemie
Un permis de conducere cu însoţitor, din Anglia, schimbat cu unul fals, din Basarabia
Băut şi fără permis, la miezul nopţii, prin Nicolina. Cum l-au pedepsit judecătorii
Târg de locuri de muncă pentru ucraineni/Ярмарок вакансій для українців в Яссах
Alexandru CĂLINESCUReformă? Ce fel de reformă? |
Nicolae TURTUREANUAm fost la Gânju… |
George PLEȘUOm câine |
Codrin Liviu CUȚITARUModernitatea şi postmodernitatea alienării |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.