FC Unirea a promovat in Divizia "C"

joi, 28 mai 1998, 23:00

FC Unirea Botosani a cistigat cu scorul de 3-2 meciul de baraj disputat pentru promovarea in Divizia "C" impotriva echipei Sportul Municipal Vaslui. Ieri, pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Iasi, cu incepere de la orele 15.00, echipa botosaneana a disputat meciul de baraj pentru promovarea in Divizia "C" in compania formatiei Sportul Municipal Vaslui. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost 3-2 pentru FC Unirea. Dupa ce la pauza, vasluienii conduceau cu scorul de 1-0, repriza a doua a adus rasturnarea pe tabela de marcaj, echipa botosaneana punctind de trei ori prin Suleap, Bordeianu (din lovitura de 11m) si respectiv Catana, in timp ce echipa din Vaslui nu a mai inscris decit o singura data. Intilnirea a fost arbitrata de o brigada condusa la centru de Sorin Burloiu (Galati), ajutat la cele doua tuse de C. Aghiorghiesei (Piatra Neamt) si de P. Gheba (Tulcea). La intilnire au asistat si aproximativ 400 de botosaneni care au ajuns pe stadionul din Dealul Copoului cu ajutorul a peste 10 autocare, puse la dispozitie de presedintele clubului botosanean Cornel Sfaiter. Din partea oficialitatilor locale, la partida au asistat si cei doi viceprimari Ioan Ciobanu si Remulus Eram, precum si mai multi consilieri municipali. (R.M.)