Derby rezolvat

duminică, 17 octombrie 2010, 22:14

Asteptat cu mult interes, derbyul seriei A a esalonului secund de handbal masculin a fost intens atit in teren cit si in tribune in conditiile in care oaspetii au avut destui sustinatori. Asa ca sala LPS a fost plina si spectatorii au avut ce vedea respectiv o partida destul de interesanta pe care Politehnica a avut-o la discretie. Fara ex-ieseanul Marian Gradinaru in teren (despre care antrenorul Liviu Gugles a precizat ca nu s-a mai prezentat la pregatire in ultima perioada) HC Vaslui s-a aratat ca o echipa interesanta, care a combinat frumos in ofensiva, dar care sufera la linia de 9m din lipsa de talie. De partea cealalta, condusa in primele minute, Politehnica a revenit si de la jumatatea primei reprize si-a asigurat conducerea pina la final. Caciuc a plutit deasupra si a bombardat poarta adversa cu procentaj foarte bun, Dumitrache a asigurat echilibrul pe celalalt inter si desprinderea a venit repede cu atit mai mult cu cit apararea mobila a functionat de minune. La umbra avansului consistent de la pauza gazdele au mentinut strocul si maximul de diferenta s-a inregistrat in min. 40 (23-15). Si totusi Politehnica n-a terminat fluierind jocul pentru ca lipsa de experienta in gestionarea situatiilor limita si-a spus cuvintul. Junele Sabau a bilbiit citeva mingi, nici intrarea lui Ciocoiu n-a schimbat situatia si oaspetii au stirnit emotii dupa ce s-au apropiat la doua goluri in ultimul minut de joc.

Pentru Politehnica au marcat Caciuc (11 goluri), Velicu (5, toate din 7m), Dumitrache (5), Sabau (2), Burdun (2), Oniga (2), Ciocoiu (2) si Sahin (1).

Celelalte rezultate ale etapei a VI-a: CSM Focsani – Stiinta II Bacau 32-25 (19-13) si Univ. Galati – Bucovina II Suceava 39-32 (20-12). LPS. P. Neamt a stat.

Etapa viitoare (simbata, 30 octombrie): Bucovina II Suceava – Politehnica Iasi, Stiinta II Bacau – Univ. Galati si LPS P. Neamt – CSM Focsani. HC Vaslui sta.

1. HC Vaslui      6          4          0          2          167-166 8

2. Poli Iasi         5          3          1          1          121-108 7

3. Bucovina II Suceava  5          3          0          2          157-149 6

4. CSM Focsani 5          2          1          2          133-135 5

5. Univ Galati     5          2          0          3          150-129 4

6. LPS P. Neamt            5          2          0          3          111-130 4

7. Stiinta II Bacau           5          1          0          4          92-114  0*