Macel dupa pauza

duminică, 13 noiembrie 2011, 21:49

Jucind ieri, la Galati, fara doua piese de baza (accidentatul Dospinescu si suspendatul Oniga), Politehnica Iasi nu a reusit sa evite a doua infringere stagionala, intr-o partida cotata drept derbiul etapei a VIII-a a Seriei A a Diviziei A. Iasul a rulat bine in primul act, insa gazdele au intors soarta partidei dupa pauza, oaspetii acuzind dur arbitrajul din repriza a doua. "Chiar daca absenta mai veche a lui Dospinescu si suspendarea lui Oniga s-au resimtit, am facut un prim act bun, pe care l-am cistigat cu 14-11. Dupa pauza insa, arbitrii Dobre si Dumitrache i-au impins permanent de la spate pe galateni. Faptul ca gazdele au avut opt lovituri de la 7 metri in repriza a doua, ajungindu-se astfel la zece lovituri de acest gen, iar noi am avut opt eliminari in a doua jumatate a partidei cred ca spune multe despre cum s-a jucat. Nu mai vorbesc de faze identice, ale caror decizii erau diferite, in functie de echipe: la noi era pasiv, la ei – nu, noua ni se dadea fault in atac, lor – 7 metri! Am tinut piept pina la 18-18, apoi am cedat, pierzind la doua goluri, 27-25. Pentru noi au inscris Nemenco 11, Gabi Dumitrache 4, Stefan Dumitrache 4, Lapusneanu 4, Sahin 1 si Craiu – 1, de pe pivot, unde am improvizat cu Ilie Burdun, nereusind sa inscriem" a povestit, dezamagit, antrenorul principal al iesenilor, Florin Spiridon.