Minunea de la Plopeni

duminică, 29 aprilie 2007, 22:11

Cind nu mai erau prea multe sperante in acest final de sezon ca LPS va avea moral suficient si forta  sa evite macar ultima pozitie din seria Est a Diviziei A, minunea s-a produs la Plopeni unde trupa lui Jean Lupan a reusit sa invinga pe Activ Ploiesti, si sa ia fata oltencelor de la Oltchim II Rm. Vilcea. "Gazdele au condus cea mai mare parte dar la diferente nu foarte mari. Au fost insa probleme mari de arbitraj si eu am primit chiar cartonas rosu la mijlocul reprizei secunde, cind n-am mai rezistat.", ne-a declarat antrenorul Jean Lupan. Eliminarea tehnicianului a avut insa efect mai mult decit motivant pentru jucatoarele sale, care au facut in ultimele 15 minute un joc de senzatie. De la 20-26 in min. 45, LPS a revenit puternic si a marcat de cinci ori consecutiv apoi a mai avut o serie buna in final cu care si-a adjudecat cele doua puncte puse in joc. Chiar daca n-a avut-o in teren pe Birsan, tehnicianul iesean a avut solutii pe pivot din partea Andreei Asofiei (4 reusite), Dumitrascu a condus jocul bine si a terminat cu 7 goluri (5 din 7m), Lupescu a mers mai bine de cit alta data pe interul dreapta si a marcat de cinci ori, in vreme ce pe extreme LPS a punctat prin Aciobanitei (2) si Zaborila (1). Insa grosul a venit de la experimentata Lenuta Lupan, care a concentrat jocul in jurul sau si a marcat de 10 ori dar si-a servit la fel de bine coechipierele.
In cealalta partida a seriei, tot la Plopeni s-a jucat partida CSM Ploiesti – HCF Piatra Neamt, un derby pentru locul secund, care ofera prezenta la barajul de promovare. Desi a jucat in deplasare fosta prim-divizionara din P. Neamt n-a tinut cont si s-a impus cu 22-20, astfel ca nu mai poate pierde barajul.
Duminica, 6 mai sint programate partidele din ultima etapa a sezonului, dupa urmatorul program: Oltchim II Rm. Vilcea – CSM Ploiesti, HCF P. Neamt – Activ Ploiesti si LPS Iasi – CSM Sf. Gheorghe.