Au înclinat steagul frumos

sâmbătă, 09 octombrie 2021, 01:43

Germania – România 2-1 (0-1) în grupa J a preliminariilor europene pentru Cupa Mondială 2022

Istoria primei reprize s-a consumat în primele zece minute. În min. 6, arbitrul tur Cakîr a acordat penalty pentru germani la un contact între Burcă şi Werner, dar după luni consultări cu VAR a revenit asupra deciziei. Tricolorii, care înălţau rugăciuni către Niţă au căpătat curaj şi în min.10, Stanciu l-a lansat pe Ianis Hagi pe partea dreaptă, fiul marelui machidon l-a salutat din mers pe Kehrer, a trimis mingea printre picioarele fiorosului Rüdiger şi apoi l-a învins pe Ter Stegen cu un şut la colţul lung. În rest, posesie prelungită a nemţilor, care n-au putut învinge blindajele apărării lui Rădoi fără ca Niţă să fie suprasolicitat. După pauză, presiunea nemţilor a crescut având şi rezultate: în min. 52, Gnabry l-a surprins pe Niţă cu un şut pe jos de la 18 m. Fundaşul Rus a salvat un gol ca şi făcut al lui Havertz, amânând fatalitatea până în min. 81, când Müller a semnat sentinţa la o fază fixă. Au jucat echipele:

Germania: Ter Stegen – Hofmann ('85-Klostermann), Süle, Rüdiger, Kehrer – Goretzka, Kimmich – Gnabry , Reus ('67 – Havertz), Sané ('89 – Adeyemi) – Werner ('67-Müller).

România: Niţă – Raţiu, Rus, Chiricheş, Burcă ('49-Manea), Toşca – Hagi ('59-Ivan), Stanciu ('82-Albu(, R. Marin, Mihăilă ('59-Maxim) – Puşcaş ('82-Mitriţă).

Celelalte rezultate înregistrate în grupa J: Islanda –Armenia 1-1; Liechtenstein – Macedonia de Nord. Clasament: 1. Germania – 18 p; 2. Macedonia N – 12 p (15-6); 3. Armenia – 12 p (8-10); 4. România – 10 p; 5. Islanda – 5 p; 6. Liechstenstein – 1p.