Rezultate normale în Liga Europa

sâmbătă, 13 aprilie 2019, 01:43

Se profilează semifinalistele: Arsenal, Valencia, Benfica şi Chelsea

Ieri, s-au disputat meciurile din manşa tur a sferturilor de finală ale Ligii Europa. Formaţia Arsenal s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în faţa celor de la Napoli. Cu Vlad Chiricheş pe banca de rezerve, italienii lui Ancelotti nu au reuşit să se impună în faţa englezilor, care au deschis scorul în minutul 14 prin reuşita lui Ramsey. 11 minute mai târziu, Koulibaly a deviat în propria poartă şutul lui Torreira, iar Arsenal este cu un pas calificată în semifinale.  Valencia a marcat trei goluri pe terenul rivalei din La Liga, Villarreal. “Liliecii” au deschis repede scorul:  în minutul şase Guedes, a înscris după penaltiul ratat de Paredes. Gazdele au egalat în minutul 36, în urma unei lovituri de la 11 metri, prin Cazorla. Valencia însă a plecat cu victorie de la Villarreal,în  minutele de prelungire. Wass şi Guedes, care a reuşit dubla, au stabilit scorul final, 1-3. În partida Benfica – Eintracht Frankfurt a plouat cu goluri. Vulturii” au deschis scorul prin Joao Felix, din penalty, dar nemţii au egalat pe finalul primei reprize, prin Jovic. În partea secundă, portughezii s-au dezlănţuit şi au marcat prin acelaşi Joao Felix, Ruben Dias şi din nou puştiul Joao Felix. S-a terminat 4-2 pentru Benfica, după ce nemţii au redus din diferenţă prin Paciencia. Chelsea nu a avut un meci uşor în primul meci din sferturile Europa League. S-a chinut pe terenul echipei la care evoluează şi românul Alexandru Băluţă, jucător care nu a prins lotul pentru partida tur Slavia Praga – Chelsea. Alonso a marcat singurul gol al partidei, în minutul 86, scor final 0-1. Meciurile retur vor avea loc săptămâna viitoare.