A lipsit claritatea în jocul Iaşului

marți, 22 noiembrie 2016, 02:43

Folosit în premieră de antrenorul echipei CSM Politehnica, Eugen Neagoe, modulul “4-3-3” nu a dat roade

Iaşul a uitat să câştige în Liga I de fotbal. Sâmbătă, formaţia pregătită de Eugen Neagoe nu a reuşit să treacă nici de ASA Târgu Mureş şi a ajuns la al şaptelea meci consecutiv fără victorie.
Mai dureros decât faptul că Iaşul nu a învins a fost comportamentul echipei. Dacă în alte partide, unele chiar pierdute, CSM Poli a arătat fotbal, în disputa cu mureşenii nu s-a văzut mai nimic, nici măcar o ocazie clară. Explicaţia vine de la comportarea lamentabilă a jucătorilor cu profil ofensiv, pe tot parcursul meciului, niciunul nemeritând notă de trecere.
Folosit în start în premieră de Neagoe, modulul “4-3-3” nu a dat deloc roade, ASA dominând prima repriză. Cu trei mijocaşi fără apetenţe ofensive, care nu au fost în stare să treacă de o zonă condusă imperial de Marius Constantin, urcat închizător în condiţiile absenţei lui Gabi Mureşan, cu aripile Böle şi Piccioni blocate lejer de fundaşii laterali Matei şi Mendy, gazdele nu au reuşit să-l pună în valoare pe Cristea, ajuns şi el sub nivelul etalat în primăvară. Liniştiţi în apărare, ardelenii au prins curaj şi au câştigat prima repriză: 56-44% (!) posesie, 5-4 la şuturi, 4-1 la încercări cadrate, 2-0 la cornere.
Pauza şi mutările rapide efectuate de Neagoe în actul doi, când s-a trecut la “4-4-2”, au avut efect în ceea ce priveşte schimbarea aspectului jocului, lucru reliefat şi de statistică: 54-46% posesie, 4-1 la şuturi, 2-1 la şuturi pe poartă, 7-2 la cornere pentru gazde. Dominarea aproape permanentă nu s-a translat pe tabela de marcaj din cauza lipsei de inspiraţie a fotbaliştilor ieşeni, niciunul dintre cei intraţi neaducând claritatea, limpezimea de care era nevoie pentru a-l învinge pe Mingote.
CSM rămâne astfel în tunel, legându-se şi mai tare de locul care duce la barajul de menţinere-promovare în Liga I.

CSM-catalog

Caparco (5) – două intervenţii bune, o degajare greşită.
Voicu (4,5) – a avut probleme în start cu Surdu.
Mihalache (5) – sigur.
Frăsinescu (5) – nu a greşit.
Sato (5) – bătăios.
Creţu (4,5) – a început bine, s-a stins repede.
Mitic (5) – şi-a făcut treaba pe fază defensivă.
Chelaru (4) – nimic notabil.
Bole (4) – palid.
Cristea (4,5) – câteva şuturi.
Piccioni (4) – indolent.
V. Gheorghe (4) – complicaţii inutile.
Ciucur (4) – aerian.
Moldovan (4) – plin de trac la debutul în Liga I.

Ultimele rezultate ale etapei a XVI-a
FC Viitorul – Gaz Metan Mediaş 1-1 (0-1). Nimely (’56) / Llullaku (’19)
Dinamo – CFR Cluj 0-2 (0-2). Ruiz (‘3), Sorsa (’28). Palic (CFR) a ratat un penalty.