Câteva probleme cu mânjii

luni, 21 martie 2016, 02:43

Politehnica Iaşi – CSM Bucureşti II 35-31 (19-17), în etapa a XX-a a Diviziei A de handbal masculin

Sala Polivalentă din Iaşi a găzduit ieri dimineaţă meciul de handbal dintre Poli Iaşi şi CSM Bucureşti II. Gazdele s-au impus la patru goluri diferenţă după un meci pe care l-au controlat după minutul 12, când scorul era 6-6. “Faptul că i-am bătut în tur a creat o relaxare în subconştientul băieţilor. De aceea am pornit mai slab, fiind conduşi cu 4-2, de aceea au apărut momentele care au făcut ca avansul mare pe care începeam să-l luăm, aşa cum a fost cel din minutul 27, când aveam 18-13, să fie redus în câteva minute, de aceea am fost liniştiţi total abia la final, deşi am condus toată repriza a doua. În plus, absenţa lui Vulpe, care a fost accidentat, s-a simţit, la fel ca şi descalificarea lui Folescu, din minutul 35, când a suferit a treia eliminare de 2 minute. Nu-i mai puţin adevărat că şi adversarul a confirmat că reprezintă o autentică echipă naţională de juniori. Au adunat tot ce e mai bun din ţară, au talie, forţă, jucători de talent” a concluzionat antrenorul Politehnicii, Costel Schender. Golurile echipei sale au fost marcate de Topolniceanu (11), Dimofte (6), Şt. Dumitrache (6), Folescu (5), Evu (3), Toma (3), G. Dumitrache (1), Moşneagu (1).

Înaintea meciului de aseară dintre HC Buzău şi Farul, din aceeaşi rundă, a XX-a, Poli era pe locul IV al clasamentului, la egalitate de puncte cu buzoienii, faţă de care au avantajul rezultatelor directe. În runda următoare, Iaşul va juca la Bacău.