Pas cu dreptul în 2016

sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 02:43

CSMS Iaşi – Soproni 1-0 (0-0), în primul meci amical al anului, disputat în Antalya

Aflată în cantonament în Antalya, CSMS Iaşi a jucat ieri seară primul meci de verificare al anului. Jucând în compania formaţiei Soproni VSE, care activează în liga a doua maghiară, echipa ieşeană s-a impus cu scorul de 1-0. Golul a fost marcat de juniorul Sabin Moldovan, în minutul 72, după o centrare a lui Enescu, dintr-o lovitură liberă obţinută de Bosoi.
Ieşenii au dominat meciul şi au avut mai multe ocazii, cele mai mari fiind semnate de Böle (min. 8), V. Gheorghe (min. 44 – a drilblat şi portarul, însă şutul lui a fost parat de un jucător de câmp) şi Mihalache (min. 52). Echipa ungară a avut o singură replică notabilă, Caparco deviind în bară un şut trimis în minutul 68.
CSMS a jucat în formula: Grahovac (’30 – Hotoboc; ’60 – Caparco) – Voicu (’46 –  Bosoi), Saric (’46 – Mihalache), Frăsinescu (’46 – Ciucă), Ferrara (’46 – Ţigănaşu) – Mitic (’46 – Enescu), Creţu (’58 – Moldovan) – Goge (’58 – Bădic), V. Gheorghe (’58 – Târşă), Böle (’46 – Viveiros) – Golubovic (’46 – Piccioni). Gomo Onduku este singurul jucător aflat în cantonament care nu a fost folosit, nigerianul ajungând joi în cantonament. Următorul meci amical al Iaşului va avea loc mâine, când CSMS va juca în compania formaţiei bulgare Lokomotiv Plovdiv.

Informaţiile au fost transmise de reprezentanţi ai clubului ieşean aflaţi în Turcia.