Tătăruşanu, seară de coşmar

sâmbătă, 25 februarie 2017, 02:43

Portarul naţionalei României a încasat patru goluri consecutive în partida Fiorentinei cu Borussia Mönchengladbach. “Squadra viola” câştigat cu 1-0 în turul I a condus cu 2-0 în retur, şi a fost eliminată din 16-imile Ligii Europa. Coşmarul lui Mircea Lucescu a fost echipa lui Stanciu şi Chipciu

Formaţia Rostov, cu Andrei Prepeliţă pe teren o repriză, s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Europa, trecând în 16-imi de echipa lui Bogdan Vătăjelu, Sparta Praga. Tot joi, au fost eliminaţi Cosmin Moţi şi Claudiu Keşeru cu Ludogoreţ Razgrad şi Ciprian Tătăruşanu cu Fiorentina, echipă care a condus cu 2-0 în meciul cu Borussia Mönchengladbach, dar a fost învinsă cu 2-4. La Praga, Rostov a remizat cu Sparta Praga, scor 1-1. La gazde, Vătăjelu a fost rezervă, iar la oaspeţi Prepeliţă a evoluat în repriza a doua. Ludogoreţ Razgrad, cu Moţi şi Keşeru integralişti, a remizat în deplasare cu FC Copenhaga, scor 0-0. În tur a fost 2-1 pentru echipa daneză. Un alt rezultat interesant s-a înregistrat la Sankt Petersburg între Zenit, echipa antrenată de Mircea Lucescu şi Anderlecht Bruxelles, echipă la care Stanciu şi Chipciu au fost titulari. Anderlecht a câştigat prima manşă cu 2-0, dar Zenit a dominat cu autoritate partida retur reuşind să depăşească handicapul şi să conducă cu 3-0. Şi totuşi, în min. 90, la prima ocazie belgiană, Thelin a dat lovitura de graţie pentru Anderlecht. La oaspeţi, Stanciu a jucat până în minutul 73 şi Chipciu a evoluat până în minutul 84. Beşiktaş Istanbul s-a impus cu scorul de 2-1 în faţa echipei Hapoel Beer Sheva (Israel), la care Ovidiu Hoban a fost integralist.
Rezultate, marcatori: Schalke 04 – PAOK Salonic 1-1 (în tur, 3-0); Schöpf (’23) / Nastasic (’25 – autogol); AS Saint Etienne – Manchester United 0-1 (0-3).  Mhitarian (’17). Bailly (MU) a fost eliminat în min. 63; Fenerbahçe Istanbul – FC Krasnodar 1-1 (0-1). Souza (’41) / Smolov (7); Osmanlîspor – Olympiakos Pireu 0-3 (0-0). Anasarifard (’47, ’86), Elyounoussi (’70); Beşiktaş Istanbul – Hapoel Beersheva 2-1 (3-1). Aboubakar (’17), Tosun (’87) / Nwakaeme (’64); AS Roma – Villarreal 0-1 (4-0). Borre (’16). În min. 87, Rüdiger (R) a fost eliminat; Zenit Sankt Petersburg – Anderlecht Bruxelles 3-1 (0-2). Giuliano (’24, ’78), Dziuba (’72) / Thelin (’90); Ajax Amsterdam – Legia Varşovia 1-0 (0-0). Viergever (’49); Apoel Nikosia – Athletic Bilbao 2-0 (2-3). Sotiriou (’46), Gianniotas (’54 – penalty). Sotiriou (’65 – Apoel) şi Iturraspe (AB – ‘90^1) au fost eliminaţi; Olympique Lyon – AZ Alkmaar 7-1 (4-1). Fekir (‘7, ’27, ’78), Cornet (’17), Darder (’34), Aouar (’87), Diakhaby (’89) / Garcia (’26); Fiorentina – Borussia Mönchengladbach 2-4 (1-0). N.Kalinic (’16), Valero (’29) / Stindl (’44 – penalty, ’47, ’55), Christensen (’60); Sparta Praga – FC Rostov 1-1 (0-4). Karavaev (’84) / Poloz (’13). Costa (SP) a fost eliminat în min. 67; Tottenham Hotspur – KAA Gent 2-2 (0-1). Eriksen (’10), Wanyama (’61) / Kane (’20 – autogol), Perbet (’82). Alli (T) a fost eliminat în min. 40; Şahtar Doneţk – Celta Vigo 0-2 – prelungiri (1-0); Aspas (‘90^1 – penalty), Cabral (‘108); FC Copenhaga – Ludogoreţ Razgrad 0-0 (2-1); KRC Genk – Astra Giurgiu 1-0 (2-1). Pozuelo (’67).
Programul optimilor (9-16 martie): Celta Vigo – FC Krasnodar, Apoel Nikosia – Anderlecht Bruxelles, Schalke 04 – Borussia Mönchengladbach, Olympique Lyon – AS Roma; FK Rostov – Manchester United;  KAA Gent – KRC Genk; FC Copenhaga – Ajax Amsterdam.