Gafe peste gafe

duminică, 14 martie 2010, 21:58
6 MIN

Universitatea Craiova – FC Brasov 3-0 (3-0). Gaman (’16), Barbu (’26), M. Costea (’36). Echipa olteana si-a dat drumul tocmai in fata unui adversar care, in mod obisnuit primeste greu gol. De data aceasta, elevii lui Viorel Moldovan au primit trei bucati intr-o repriza, cea mai spectaculoasa reusita fiind cea a lui Radu Barbu, printr-un sut violent de la 25 de metri. Brasovenilor li s-a refuzat golul de onoare, reusita lui Zaharia din min. 57, fiind anulata pe motiv de ofsaid.

International Curtea de Arges – Pandurii Tirgu Jiu 0-0. Un meci sarac in faze de poarta. Gazdele au beneficiat de un penalty (’65), cind Daniel Stan a fost faultat in careu de Murgan, dar Stanca a aparat sutul lui Radut. In min. 82, gorjeanul Grecu a luat al doilea cartonas galben in mod stupid, continuind o faza dupa fluierul arbitrului.

CFR Cluj – Dinamo 2-2 (0-1). Bud (’48), Culio (’86) / And. Cristea (’32), Bostina (’54). O noua remiza intr-un meci dintre echipele fruntase, spectaculos mai ales dupa pauza, dar presarat cu mari gafe. Primul la festival s-a inscris Culio, care a trimis neglijent o minge spre portarul propriu (Nuno Claro), balonul fiind interceptat de Andrei Cristea. In pofida faptului ca gazdele au egalat imediat dupa pauza (la o neintelegere intre portarul Dolha si Moti), Dinamo a preluat din nou conducerea printr-un sut de mare efect al lui Gabi Bostina de la 20 m si a dominat tactic restul partidei. Se parea ca victoria nu putea scapa "ciinilor" mai ales dupa eliminarea lui Deac (’84), insa nu a fost de acord portarul Dolha, care a scapat un balon trimis din lovitura libera de Emil Dica exact in piciorul lui Culio.

Unirea Alba Iulia – Rapid 0-1 (0-1). Ionita (‘4). Se pare ca nici fostul selectioner al Bosniei, Blaz Sliskovic, nu mai poate salva echipa din Alba Iulia de la retrogradare, Rapid cistigind in Cetatea Marii Uniri fara a-i folosi pe Varga si Balan. Singurul gol al partidei i se poate imputa portarului Cernea, care a fost surprins iesit din poarta la sutul lui Ionita de la 20 m. Albenii au atacat curajos in partea a doua, dar mai aproape de gol a fost tot Rapid, prin Spadacio.

FC Vaslui – Gloria Bistrita 0-1 (0-1). Hora (’20). Rezultatul a fost o surpriza doar pentru cei care n-au vazut meciul, echipa lui Marius Sumudica cistigind absolut meritat partida de la Vaslui si asta nu numai din cauza golului, poate norocos, al lui Hora din afara careului. Inainte de a se cantona in aparare (ultimele15-20 de minute), bistritenii au mai amenintat serios poarta lui Kuciak, in timp ce vasluienii, cu vedetele Wesley si Costly palide, au dezamagit.

FC Timisoara – Unirea Urziceni 0-0. O partida mai mult nervoasa decit frumoasa, incheiata cu o remiza echitabila, chiar daca timisorenii au avut mai multe ocazii.

Rezultate de vineri: Ceahlaul Piatra Neamt – Gaz Metan Medias 0-0;Astra Ploiesti – Politehnica Iasi 1-1; Steaua – Otelul Galati 1-0

Etapa viitoare (16-18 martie): FC Brasov – International Curtea de Arges (marti), Pandurii Tirgu Jiu – Ceahlaul Piatra Neamt, Gloria Bistrita – Universitatea Craiova, Gaz Metan Medias – CFR Cluj, Dinamo – Steaua (miercuri), FC Timisoara – Unirea Alba Iulia, Poli Iasi – FC Vaslui, Unirea Urziceni – Otelul Galati, Rapid – Astra Ploiesti (joi).

1.CFR                        21        11        6          4          27-14 39 (^6)

2. Steaua       21        11        6          4          30-20 39 (^6)

3. Rapid         21        11        5          5          40-24 38 (^8)

4. Urziceni     21        10        7          4          28-17 37 (^7)

5. Timisoara  21        9          9          3          31-14 36 (^6)

6. Dinamo      21        9          8          4          27-17 35 (^2)

7. Vaslui         21        10        5          6          28-22 35 (^5)

8. Brasov        21        8          7          6          23-18 31 (-2)

9. Otelul         21        9          4          8          24-25 31 (-2)

10. Medias     21        6          9          6          20-27 27 (-6)

11  Astra        21        6          7          8          25-28 25 (-5)