Nasii vasluienilor

duminică, 12 decembrie 2010, 21:22

Invinsa in runda trecuta acasa de galateni, dupa o evolutie neconvingatoare, tinara echipa ieseana de handbal masculin si-a probat inconstanta dovedita in acest sezon si simbata a facut un meci bun pe terenul liderului din Vaslui, pe care l-a dat jos din fotoliu pentru pauza de iarna. Intr-o atmosfera de meci mare unde doar frigul devenit traditie din Polivalenta vasluiana n-a cadrat, Politehnica a dominat in special actul secund si si-a asigurat victoria pentru ca a fost mai bine organizata, a jucat ca o echipa si a avut o linie de noua metri eficienta in care Ciocoiu s-a prezentat peste nivelul aratat pina acum. Desi au inceput mai bine oaspetii s-au vazut condusi la maxim patru goluri diferenta la jumatatea primei reprize. Brigada de arbitri bucuresteana a reusit sa enerveze pe toata lumea, Velicu a irosit citeva actiuni (inclusiv un 7m), portarii n-au fost prea inspirati si vasluienii erau pe val. Echilibrul s-a instaurat pina la pauza apoi roata s-a intors in actul secund cind tonul l-a dat Mitrofan cu citeva interventii de efect. Velicu a revenit cu gol, Dumitrache a patruns eficient si pina la 19-14 (min. 44) n-a fost mult. Incrincenarea a fost insa maxima, eliminarile au curs pe banda rulanta, gazdele au revenit pina la limita (21-20, min. 53) insa oaspetii si-a pastrat luciditatea pentru un succes care mentine in priza Politehnica si pentru cealalta jumatate de sezon.

Pentru echipa oaspete au evoluat Mitrofan, Virlan (portari) – Velicu (5), Ciocoiu (4), Dumitrache (7 goluri), Oniga (2), Caciuc (5), Burdun (3, 1 din 7m), Sabau si Pricop.

Celelalte rezultate ale etapei a XIII-a: Stiinta II Bacau – CSM Focsani 35-28 (18-11) si Bucovina II Suceava – Univ. Galati 33-29 (19-14). LPS. P. Neamt a stat.

Ultima etapa din turul II se joaca pe 29 ianuarie 2011, dupa urmatorul program: Politehnica Iasi – Bucovina II Suceava, Univ. Galati – Stiinta II Bacau si CSM Focsani – LPS P. Neamt.

1. Bucovina II    11         8          0          3          329-293 16

2. HC Vaslui      12         7          1          4          333-328 15

3. Univ Galati     11         6          1          4          290-252 13

4. Poli Iasi         11         5          1          5          268-271 11

5. CSM Focsani 11         3          3          5          264-268 9

6. P. Neamt       11         4          0          7          248-291 8

7. Stiinta II         11         3          0          8          173-202 0*