Prea multa tinerete

duminică, 29 octombrie 2006, 22:44

Cum tinara echipa ieseana si-a dat deja seama ca n-are inca stofa de partea fruntasa a clasamentului, ea s-a orientat spre cealalta jumatate a ierarhiei, in lupta pentru o pozitie mai buna. Insa, chiar si pentru acest obiectiv, LPS va trebui sa traga din greu, cita vreme demonstreaza ca ii lipseste, in buna masura si valoarea dar si experienta. Asta s-a vazut si ieri, intr-o partida pe care gazdele puteau sa o cistige daca aveau luciditatea necesara. In fata unui adversar de nivel apropiat, fetele antrenorului Jean Lupan n-au reusit sa se detaseze si, in marea majoritate a timpului, si-au urmarit adversarul pe tabela. Probleme in aparare si lipsa de inspiratie in atac, cu asta au iesit in evidenta gazdele, care au pastrat echilibrul mai mult pe prestatia centrului Giuliana Obreja, cea mai constanta si valoroasa jucatoare de la LPS. Conduse si la trei goluri avans in actul secund, gazdele au echilibrat tabela cind mai erau zece minute. Apoi s-a mers cap la cap si partida a avut un final incins. Birsan a facut in ultimul minut cit n-a reusit tot meciul (a scos doua aruncari de la 7 m) insa eroul negativ a fost chiar Obreja, care a gresit in doua dintre cele trei momente cheie din final: cind a ratat o aruncare de penalitate si cind a pasat gresit pe un atac ulterior. LPS putea sa scoata macar o remiza insa iesencele si-au tradat din nou tineretea cind au bilbiit o repunere, cu sase secunde inainte de final, avind doua jucatoare mai mult pe teren. Pentru echipa gazda golurile au fost marcate de Obreja (13), Alexa (3), Obada (2), Daninfeld (1), Asofiei (1) si Aciobanitei (1).
Alte rezultete din etapa a 9-a: Activ Ploiesti – Oltchim II Rm. Vilcea 30-24 si CSM Ploiesti – CSM Sf. Gheorghe 30-30. HCF Piatra Neamt a stat.
Etapa viitoare (duminica, 5 noiembrie): Oltchim II Rm. Vilcea – LPS Iasi (in tur, 32-33), Stiinta Bacau – HCF Piatra Neamt (26-39) si CSM Sf. Gheorghe – Activ Ploiesti (23-29). CSM Ploiesti sta.
1. CSM Sf. Gheorghe 8 6 1 1 244-196 13
2. CSM Ploiesti 8 5 1 2 240-212 11
3. HCF P. Neamt 7 5 0 2 219-166 10
4. Activ Ploiesti 8 5 0 3 221-201 10
5. Stiinta Bacau 8 3 0 5 220-246 6
6. LPS Iasi 7 1 0 6 160-220 2
7. Oltchim II Rm. Vilcea 8 1 0 7 209-272 2